Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Artroskopia barku

Artroskopia barku

Artroskopia, to metoda operacyjnego leczenia stawu barkowego u pacjentów, u których w wyniku przebiegu różnego rodzaju schorzeń lub urazów doszło do wystąpienia znacznych dolegliwości bólowych, ograniczenia ruchomości stawu lub jego niestabilności. Zabieg jest rekomendowany także tym pacjentom, u których występują objawy blokowania się stawu.

Artroskopia ma za zadanie badanie, diagnostykę i/lub leczenie chorób występujących w obrębie stawu barkowego. Zabieg artroskopowy zaliczany jest do technik małoinwazyjnych – w jego trakcie nasz ortopeda – operator wykonuje 2-3 małe nacięcia chirurgiczne, dzięki którym może diagnozować i leczyć chory staw. Hospitalizacja po artroskopii barku trwa zwykle 1-2 dni i w pierwszych 2 tygodniach konieczne jest unieruchomienie operowanego stawu poprzez zastosowanie ortezy lub temblaka. Powrót do codziennej aktywności głównie zależy od wielkości leczonego obszaru podczas zabiegu. Powrót do pełnej sprawności ruchowej po leczeniu zajmuje od 1 do 6 miesięcy. Znaczący wpływ na regenerację stawu barkowego po operacji ma pozycja przyjmowana przez pacjenta w trakcie snu – zaleca się w związku z tym pozycję półleżącą lub podpartą przez kilka dni po zabiegu.

Artroskopia barku niesie ze sobą wiele korzyści dla pacjenta

Zaletą zabiegu wykonywanego metodą artroskopową jest przede wszystkim to, że jest on małoinwazyjny, czyli wiąże się z niewielkim urazem chirurgicznym, po którym widoczne na skórze są 2-3 małe blizny. Z uwagi na to odnotowuje się u pacjentów znacznie mniejsze dolegliwości bólowe oraz ryzyko powikłań, a to z kolei bezpośrednio wpływa na czas rekonwalescencji i powrót to aktywności życiowej i zawodowej. Zabieg małoinwazyjny skraca czas potrzebny na powrót pacjenta do swobodnego życia.

Wskazania do leczenia artroskopowego w obrębia barku

Wskazaniem do operacji barku techniką artroskopową są takie schorzenia jak:

  • zapalenie kaletki podbarkowej
  • ciasnota podbarkowa
  • uszkodzenia stożka rotatorów
  • uszkodzenie obrąbka stawowego
  • uszkodzenia chrząstki stawowej
  • choroba zwyrodnieniowa stawu barkowego

Nasz specjalista rekomenduje ten zabieg także w niestabilności stawu barkowo-obojczykowego, czy w przypadku tzw. „zamrożonego barku”, czyli w zarostowym zapaleniu torebki stawowej. Ponadto zaleca zabieg artroskopii w przebiegu reumatoidalnego zapalenia stawu, gdzie często pacjenci dotknięci są degeneracją stawu będącej wynikiem choroby i jej postępowania.

Przebieg zabiegu artroskopii stawu barkowego

Operacja trwa około 2 godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Pacjent podczas zabiegu przyjmuje pozycję półsiedzącą lub boczną na zdrowym boku tak, a operowany bark zostaje umieszczony na specjalnym wyciągu. Następie ortopeda przez małe nacięcia na skórze wprowadza kamerę (artroskop) oraz minimalne narzędzia chirurgiczne. W trakcie artroskopii barku możliwe jest przeprowadzenie tylko diagnostyki (tzw. artroskopia zwiadowcza), jak również samego zabiegu, który ma na celu naprawę uszkodzonych struktur w postaci wygładzenia zdeformowanych elementów chrząstki stawowej lub usunięcia przerośniętej błony maziowej. Artroskopia barku jest metodą charakteryzującą się niskim ryzykiem powikłań wśród, których najczęściej wymienia się krwawienie w okolicy stawu barkowego wynikające z uszkodzenia naczyń krwionośnych. U niektórych pacjentów może pojawić się podwyższona temperatura powyżej 38 stopni, jak również może dojść do zaczerwienienia i obrzęku operowanej okolicy. Objawy te stanowią podstawę do niezwłocznego skontaktowania się z lekarzem prowadzącym.

Artroskopia barku przeciwskazania

Decyzji o przeprowadzeniu zabiegu artroskopii nie podejmuje się w przypadków osób, u których stwierdzono zaawansowaną chorobę nowotworową lub niewydolność krążeniową kończyn dolnych (żylaki). Dodatkowymi przeciwwskazaniami są zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe i niewydolność mięśniowa. Często przeciwwskazaniem jest także waga pacjenta – u otyłych osób z uwagi na nadwagę i choroby jej współtowarzyszące wykonanie zabiegu wiąże się ze zbyt dużym ryzykiem dla życia i zdrowia.

Masz dolegliwości związane z barkiem? Nie wiesz do końca co Ci dolega?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy, który przeprowadzi diagnostykę i dobierze właściwą metodę leczenia!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy