Głównymi objawami pęcherza nadreaktywnego są parcia naglące oraz nadreaktywność mięśni pęcherza moczowego (tzw. wypieracza).
Parciami naglącymi nazywamy nagle pojawiające się uczucie potrzeby oddania moczu nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. Natomiast nadreaktywność mięśnia wypieracza polega na skurczu mięśni pęcherza przy małej objętości moczu i generowaniu ciśnienia w pęcherzu moczowym. U osób, którym doskwiera pęcherz nadreaktywny, skurcz mięśnia wypieracza staje się niezależny od stopnia wypełnienia pęcherza, tym samym pacjent nie ma pełnej kontroli nad oddawaniem moczu.
Objawy pęcherza nadreaktywnego często występują w przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn. Prostata o prawidłowej wielkości nie wywołuje żadnych problemów z oddawaniem moczu. Do najczęstszych chorób prostaty należy jej przerost, zapalenie lub choroba nowotworowa. Typowymi objawami dysfunkcji prostaty jest częste oddawanie moczu w niewielkiej ilości, ból i pieczenie podczas mikcji, odczucie parcia na pęcherz moczowy nawet przy niewielkiej ilości moczu, słaby strumień moczu i wydłużający się czas mikcji, pojawiająca się krew w moczu, ból w podbrzuszu, okolicy moszny lub penisa.
Charakterystycznymi objawami pęcherza nadreaktywnego są:
- częstomocz – czyli wielokrotne oddawanie małych ilości moczu – więcej niż 8 razy na dobę
- bolesne parcie na mocz, na skutek skurczu mięśnia wypieracza
- parcia naglące – są one nagłą, bolesną oraz niepohamowaną potrzebą mikcji
- nietrzymanie moczu z parć naglących – mimowolne popuszczanie moczu z powodu silnego odczucia parcia
- obecność moczu zalegającego w pęcherzu po zakończeniu mikcji – pomimo zakończenia oddawania moczu, w pęcherzu pozostaje niewielka ilość moczu
- nykturia – oddawanie moczu w nocy, pamiętając o tym, że potrzeba mikcji w nocy po spożyciu dużych ilości płynów wieczorem jest normą
Przyczyną występowania objawów pęcherza nadreaktywnego są zaburzenia neurologiczne dotyczące nerwów odpowiadających za prawidłowe działanie układu moczowego. Zaburzenia te mogą być wywołane uszkodzeniami w obrębie rdzenia kręgowego, nieprawidłowym funkcjonowaniem połączenia nerwów z mięśniami oraz zaburzeniami czuciowymi. Objawy charakterystyczne pęcherza nadreaktywnego mogą wystąpić także w przebiegu chorób przewlekłych takich jak niekontrolowana cukrzyca, zespół jelita nadreaktywnego, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera.
Częstość występowania objawów związanych z nadreaktywnością pęcherza zwiększa się z wiekiem. Do czynników sprzyjających wystąpieniu objawów zaliczamy:
- menopauzę u kobiet
- przerost prostaty u mężczyzn
- zaparcia
- stosowanie niektórych leków
- ale i stres oraz brak aktywności fizycznej