Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Cystoskopia

Cystoskopia

Cystoskopia, to badanie wziernikowania pęcherza moczowego, czyli polega na oglądaniu wnętrza pęcherza moczowego za pomocą cystoskopu.

Cystoskop jest narzędziem endoskopowym zaopatrzonym w układ optyczny do wizualizacji wnętrza pęcherza moczowego. Obraz wnętrza pęcherza moczowego przesyłany jest na ekran monitora, na którym lekarz urolog ogląda pęcherz. Ponadto podczas badania urolog ogląda także mocz wypływający z obu moczowodów – jest kolor, oraz cewkę moczową.

W GVM Carint „Serce i Zdrowie” do badania wykorzystujemy nowoczesny cystoskop giętki, który pozwala na dowolne poruszanie końcówką cystoskopu bez konieczności poruszania cystoskopem w obrębie cewki moczowej.

Kiedy wykonuje się cystoskopię?

Cystoskopia jest „złotym standardem” diagnostyki urologicznej. Pozwala na uwidocznienie zmian patologicznych zachodzących w pęcherzu moczowym i cewce.

Cystoskopię najczęściej wykonuje się w przypadku:

  • podejrzenia guza pęcherza moczowego
  • krwiomoczu niewiadomego pochodzenia
  • nawracającego zapalenia pęcherza moczowego
  • podejrzenie kamicy pęcherza moczowego
  • wad rozwojowych cewki moczowej i pęcherza
  • podejrzenie gruźlicy pęcherza moczowego
  • pobrania wycinków do badania histopatologicznego

Przygotowanie do badania

Do badania pacjent nie musi się przygotować. Ważne, aby podczas wizyty kwalifikującej do badania w gabinecie urologicznym, lekarz zebrał rzetelny wywiad dotyczący: przyjmowanych leków, szczególnie tych, które mają wpływ na krzepliwość krwi, czy alergiach na leki. Bezpośrednio przed badaniem oddaj mocz w toalecie. U pacjentów ze zwiększonym ryzykiem infekcji układu moczowego podaje się na dzień lub dwa przed badaniem leków przeciwbakteryjnych.

Jak wygląda badanie?

Cystoskopia wykonywana jest przez urologa w asyście pielęgniarki. Badanie wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym. U pacjentów z silną reakcją bólową badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu dożylnym. Do cystoskopii w znieczuleniu pacjent musi być na czczo.

Cystoskopia wykonywana jest w pozycji ginekologicznej na fotelu urologicznym. Samo badanie polega na wprowadzaniu cystoskopu przez cewkę moczową, która jest odpowiednio przygotowana do badania – podanie leku znieczulającego oraz odkażenie okolic cewki. W czasie badania urolog ocenia cewkę moczową, pęcherz i obserwuje mocz wydobywający się z ujść moczowodów. Badanie z reguły trwa kilka do kilkunastu minut. Ważne jest żeby pacjent spróbował się odprężyć podczas badania co znacznie podnosi jego komfort.

Po cystoskopii możesz odczuwać uczucie parcia na mocz i pieczenie cewki moczowej, które samoistnie mijają w ciągu 1-2 dni. Należy pamiętać o zwiększonej ilości przyjmowanych płynów po badaniu.

Cystoskopia z pobraniem materiału do badań histopatologicznych

Cystoskopia z wycinkami jest badaniem podczas, którego pobierane są wycinki ze śluzówki pęcherza moczowego lub cewki moczowej. Zabieg wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu dożylnym. Pobrany materiał wysyłany jest do badania histopatologicznego. Czasami po cystoskopii z wycinkami urolog może założyć cewnik. W zależności od stanu pęcherza moczowego stwierdzonego podczas cystoskopii urolog ustala z pacjentem dalsze postępowanie.

W przypadku pojawienia się jednego z poniższych objawów po badaniu skontaktuj się z urologiem:

  • krwisty mocz z obecnością skrzepów krwi
  • zatrzymanie moczu
  • gorączka z bólem podbrzusza i towarzyszącym bólem okolic lędźwiowych
  • pieczenie lub ból przy oddawaniu moczu z towarzyszącymi parciami naglącymi i częstszym oddawaniem moczu

Potrzebujesz konsultacji urologicznej, aby sprawdzić stan zdrowia?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa