Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Fototerapia w leczeniu łuszczycy

Łuszczyca jest częstym schorzeniem skóry, które według szacunków dotyczy 2-4 % populacji. Jest chorobą przewlekłą o podłożu genetycznym – prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u dzieci, których oboje rodziców choruje na łuszczycę wynosi ponad 70%. Łuszczyca, mimo że jest chorobą przewlekłą i nawracającą, nie jest chorobą zakaźną. Zmiany skórne u pacjentów są często widoczne, a choroba atakuje zazwyczaj określone miejsca.

W GVM Carint „Serce i Zdrowie” w trosce o zdrowie pacjentów oraz wysoką jakość opieki medycznej procesem leczenia łuszczycy za pomocą fototerapii zajmuje się lekarz dermatolog posiadający doświadczenie w leczeniu choroby tą metodą.

Objawy łuszczycy

Pierwszym sygnałem mogącym wskazywać na rozwój schorzenia jest tzw. wykwit pierwotny – grudka o zabarwieniu czerwonobrunatnym, która jest wyraźnie widoczna. Jej powierzchnia jest drobnopłatowa i złuszczająca się. Złuszczenie naskórka w obrębie wykwitu pierwotnego prowadzi do zmian wyglądu skóry – staje się ona błyszcząca oraz gładka. Stan ten nazywany jest objawem świecy stearynowej. Kolejnym charakterystycznym objawem jest to, że skóra jest niezwykle wrażliwa i nawet jej potarcie powoduje uszkodzenie naczyń krwionośnych i krwawienie. Łuszczyca to choroba, która ma ściśle określone fazy – etapy złuszczanie się łuski, pojawiania gładkiej różowej i delikatnej skóry, ponowne powstanie zmian o charakterze łuski.

Początkowe zmiany nie są rozległe, pojawiają się drobne grudki, które łuszcząc się tworzą wykwity skórne, o średnicy około 2 cm. Wówczas zmiany obejmują już większe partie skóry, przekształcając się w zmiany duże, o średnicy zazwyczaj kilku centymetrów. Srebrzyste łuski, które pokrywają te zmiany z czasem zamieniają się, tworząc zgrubiałe zmiany, o nierównej, chropowatej powierzchni. Objawy łuszczycy obserwowane są czasem także w obrębie owłosionej skóry głowy. Zmiany te obserwowane są także poniżej linii włosów oraz pojawiają się na czole.

W łuszczycy, która obejmuje płytki paznokciowe obserwowane są dwa główne typy objawów. Pierwszym  z nich jest objaw naparstkowy, w którym charakterystyczne są zgłębienia na powierzchni płytki paznokcia. Drugim, jest tzw. objaw plamy olejowej. Są to żółte przebarwienia obserwowane na powierzchni płytki paznokcia.

Diagnostyka i leczenie schorzenia

Choroba jest diagnozowana w oparciu o badanie oraz wywiad lekarski. Sposób leczenia łuszczycy uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju choroby, a także tego, jaką powierzchnię ciała chorego objął proces chorobowy. W przypadku zmian lekkich, przy których powierzchnia uszkodzonego naskórka obejmuje nie więcej niż 25% ogólnej powierzchni ciała, stosuje się leczenie miejscowe.

W przypadkach, gdy stopień uszkodzenia naskórka jest większy, wykorzystywane są metody leczenia skojarzonego, w ramach których wykorzystuje się zarówno leczenie ogólnoustrojowe, jak i miejscowe. W pierwszym etapie leczenia miejscowego lekarz skupia się na usunięciu charakterystycznych łusek łuszczycowych, a dopiero w drugiej kolejności leczenie koncentruje się na wyhamowaniu zbyt dużej proliferacji (dzielenia komórek) naskórka. Obok leczenia miejscowego czasem konieczne jest zastosowanie leczenia ogólnego. W tym przypadku bardzo dobrym rozwiązaniem jest fototerapia, czyli ekspozycja ciała pacjenta na światło ultrafioletowe, które wytwarzane jest za pomocą specjalnych lamp – emitujących promieniowanie wąskopasmowe, a leczenie każdorazowo odbywa się pod kontrolą lekarza.

Styl życia i diety osoby chorej na łuszczycę

Duże znaczenie mają czynniki zewnętrzne związane ze stylem życia pacjenta. Zmiany chorobowe często występują, jako efekt przebytej choroby bakteryjnej bądź wirusowej o ostrym przebiegu. Każda choroba osłabia bowiem układ immunologiczny. W przypadku łuszczycy osłabiony układ immunologiczny nie może prawidłowo zwalczyć procesu chorobowego i choroba się uaktywnia. Duże znaczenie mają również niektóre leki. Do wystąpienia objawów choroby mogą się także przyczynić urazy mechaniczne, bądź stres. W tym także urazy mechaniczne związane z drapaniem oraz zaburzenia metaboliczne, wśród których najczęściej wskazuje się hiperlipidemię oraz nietolerancję glutenu.

Dieta w łuszczycy także ma duże znaczenie. Liczy się zarówno to, co jemy, czyli jakość spożywanych produktów, ale także ich ilość i częstość, odpowiednie nawodnienie organizmu oraz – aktywność fizyczna. Czynniki te odgrywają ogromne znaczenie w procesach metabolicznych w organizmie, a także podczas usuwania toksyn. Podstawowym zadaniem diety w łuszczycy jest wspomaganie procesów związanych z metabolizmem. Bardzo ważnym aspektem diety jest unikanie produktów, które mogą wywoływać nasilenie objawów choroby, w szczególności żywności wysoko przetworzonej oraz tłustych potraw z czerwonego mięsa. Nie wskazany jest także alkohol. Dieta powinna  dostarczać do organizmu niezbędne składniki, które odpowiadają za prawidłowe nawilżenie skóry i poprawią jej ogólny stan.

Masz dolegliwości związane z łuszczycą?
Umów się na wizytę u naszego dermatologa!

Rejestracja: 662 002 091

Dowiedz się więcej

Krioterapia w leczeniu zmian skórnych

Krioterapia w leczeniu zmian skórnych

Więcej →
Elektrokoagulacja w usuwaniu zmian skórnych

Elektrokoagulacja w usuwaniu zmian skórnych

Więcej →
Umów się do dermatologa