Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie deformacji przodostopia – haluksów

Leczenie deformacji przodostopia – haluksów

Haluksy, to choroba zwyrodnieniowa, która charakteryzuje się bocznym, względem osi środkowej ciała, odchyleniem największego palca stopy. Deformacja widoczna jest gołym okiem i często spędza sen z powiek pacjentom, szczególnie kobietom, które latem chcą chodzić w sandałach. Nieleczone schorzenie kończy się tym, że paluch zachodzi nad lub podchodzi pod drugi palec u stopy.

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest u pacjentów z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, u których występuje znaczące ograniczenie ruchomości stawu oraz utrzymujący się ból w obrębie stopy. W naszym centrum diagnozujemy oraz leczymy zabiegowo haluksy.

Ortopeda ocenia ułożenie poszczególnych palców względem siebie, łuku stopy oraz ruchomość i funkcjonalność całej stopy. Pomocne w diagnostyce jest badanie RTG wykonane w dwóch płaszczyznach: bocznej i od góry. Badania obrazowe pozwalają ocenić stopień deformacji stawu i okolicznych tkanek niezbędnych do kwalifikacji pacjenta do zabiegu. Operacja w obrębie stopy jest aktualnie najskuteczniejszą formą korekcji koślawości, a wybór metody zależy od rozległości deformacji. Zabieg odbywa się w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym.

Haluksy, rozwój choroby i objawy

Zmiany zwyrodnieniowe powodujące zniekształcenie w obrębie przodostopia nie są gwałtowne – rozwój choroby to powolny proces. Postępująca deformacja stawu w pewnym momencie objawia się bólem, zaczerwienieniem oraz opuchlizną w miejscu chorego stawu. Dalszy rozwój schorzenia prowadzi z kolei do mikrourazów okołostawowych i śródstawowych, co bezpośrednio przekłada się na wystąpienie stanu zapalnego. Następnie pojawiają się trudności z założeniem obuwia oraz swobodnym chodzeniem.

Przyczyny powstawania haluksów

Paluchy koślawe, czyli haluksy, to przypadłość, która głównie dotyczy kobiet. Szacuje się, że paluch koślawy w różnym stadium rozwoju schorzenia, dotyczy około 50% kobiet! Jest to schorzenie dziedziczne – jeśli w rodzinie występują haluksy, to prawdopodobieństwo wystąpienia schorzenia u następnych pokoleń drastycznie wzrasta. Haluksy często są też powiązane z płaskostopiem poprzecznym. O ile nie mamy wpływu na uwarunkowania genetyczne, o tyle w określonych sytuacjach sami możemy się przyczynić do wystąpienia tego schorzenia poprzez zakładanie niewygodnego, zbyt ciasnego lub zbyt wysokiego obuwia. Haluksy często łączone są także z nadwagą i otyłością, dlatego ważna jest kontrola masy ciała.

Profilaktyka haluksów

Profilaktyka haluksów, to przede wszystkim dobór odpowiedniego obuwia, które pozwoli stopie na prawidłowe funkcjonowanie, czyli powinniśmy wybierać buty z szerokimi przodami i niskimi obcasami – do paru centymetrów. Ważną kwestią jest także utrzymywanie prawidłowej masy ciała. A w przypadku, kiedy wykonujemy stojąca lub siedzącą pracę należy robić przerwy, aby po prostu poruszać stopami.

W początkowej fazie rozwoju schorzenia zalecane są wkładki ortopedyczne do butów oraz zakładanie tylko określonego rodzaju butów. Przy znacznych dolegliwościach i objawach stanu zapalnego w obrębie stawu wskazane są zabiegi fizjoterapeutyczne oraz farmakoterapia. Te procedury nie wyleczą haluksów, ale pozwolą skutecznie zredukować ból. Ten stan powinien zakończyć się leczeniem zabiegowym.

Haluksy – leczenie operacyjne

Celem zabiegów chirurgicznych stosowanych w przypadku haluksów jest ustawienie i utrwalenie stawu w odpowiedniej płaszczyźnie, a także redukcja nadmiaru tkanki kostnej towarzyszącej zwyrodnieniu. Dobrze dobrana metoda leczenia operacyjnego sprawia, że dolegliwości bólowe ustępują. Metoda leczenia jest dobierana podczas konsultacji z lekarzem specjalistą.

Rekonwalescencja pooperacyjna trwa zwykle około sześciu tygodni, w tym okresie wymagana jest również rehabilitacja, u niektórych pacjentów konieczne okazuje się noszenie specjalnego unieruchomienia gipsowego lub obuwia pooperacyjnego.

Widzisz, że Twoje stopy mają zmiany zwyrodnieniowe w obrębie paluchów lub odczuwasz ból w stawie dużego palca stopy?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy