Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie niestabilności stawu ramiennego

Leczenie niestabilności stawu ramiennego

Staw ramienny w naszym organizmie jest stawem o największym zakresie ruchomości, a co za tym idzie, jest też bardzo podatny na różnego rodzaju kontuzje i urazy. Jedną z najczęstszych kontuzji dotyczących stawu ramiennego jest jego zwichnięcie, co z kolei skutkuje tym, że pojawiają się nawroty zwichnięć. Niestabilność stawu ramiennego to stan, w którym głowa kości ramiennej zostaje przemieszczona względem panewki łopatki. Nawracające wyślizgiwanie się głowy kości ramiennej z panewki nazywane jest przewlekłą niestabilnością stawu ramiennego.

Objawy zwichnięcia stawu ramiennego

Do zwichnięcia barku dochodzi najczęściej na skutek urazu mechanicznego. Zwykle ortopedzi mają do czynienia z pacjentami, którzy upadli na ramię lub wyprostowaną rękę. Jest to także często kontuzja sportowa, która najczęściej występuje u sportowców tzw. sportów kontaktowych jak na przykład piłka nożna, ale i groźne dla barków są jeździectwo czy kolarstwo, które cechuje większe prawdopodobieństwo upadku. Objawy zwichnięcia stawu ramiennego to ból i obrzęk w okolicy barku. Osoby ze zwichniętym barkiem mają zawsze problem z poruszaniem ramieniem. Osoby szczupłe mogą zaobserwować opuchliznę lub nawet deformacje w okolicy barku.

Zwichnięcia nawykowe stawu ramiennego

U pacjentów cierpiących na nawykowe zwichnięcia stawu barowego podczas wykonywania pewnych ruchów pojawia się ból. Czasami przeskakiwaniu stawu towarzyszy charakterystyczne „kliknięcie”. Pacjenci czują obawę przed wykonywaniem niektórych czynności, co z kolei prowadzi do porzucenia aktywności, które mogą powodować ból czy ponowne zwichnięcie. Nieleczone nawykowe zwichnięcia prowadzą do osłabienia kończyny i znacznego dyskomfortu. W przypadku uszkodzenia obrąbka panewki konieczne jest zastosowanie leczenia operacyjnego.

Artroskopowe leczenie niestabilności barku

Leczenie artroskopowe odbywa się w znieczuleniu ogólnym. W okolicy stawu wykonywane są małe nacięcia, przez które lekarz wprowadza kamerę i mikronarzędzia chirurgiczne. Podczas operacji ortopeda – operator dokonuje m.in. usunięcia przerośniętej błony maziowej oraz wygładza uszkodzone fragmenty chrząstki stawowej. W trakcie zabiegu lekarz może również wykonać plastykę torebki stawowej, jeśli jest to konieczne do wyleczenia schorzenia. Najczęściej pacjent wychodzi do domu już po kilku godzinach od zakończenia operacji, choć zdarza się, że pobyt w szpitalu trwa w trybie jednodniowym. Przy wypisie do domu nasz specjalista przedstawia pacjentowi listę zaleceń oraz pacjent otrzymuje leki przeciwbólowe. Obrzęk ustępuje zwykle w ciągu paru dni od zabiegu, a szwy zdejmowane są w drugim tygodniu po zabiegu. Artroskopia stawu ramiennego jest zabiegiem, który pozwala na szybszy powrót pacjenta do pełnej sprawności, niż operacje klasyczne, podczas których wykonuje się duże nacięcie.

Tuż po zabiegu bark pacjenta zostaje unieruchomiony w ortezie, która zabezpieczy operowany staw barkowy i ograniczy możliwość niekontrolowanych ruchów. Ortezę pacjent nosi przez około 2 – 6 tygodni, zdejmując ją tylko na czas rehabilitacji. W tym czasie pacjent powinien ćwiczyć z fizjoterapeutą. Po około 3-4 miesiącach większość pacjentów może ćwiczyć samodzielnie w domu i prowadzić samochód. Powrót do pełnej sprawności następuje około pół roku po leczeniu zabiegowym.

Masz dolegliwości bólowe kończyny górnej i nie jesteś pewien co Ci dolega?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy