Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie zabiegowe wysiłkowego nietrzymania moczu

Leczenie zabiegowe wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to objaw polegający na niekontrolowanej utracie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu, czyli podczas wykonywania czynności, które zwiększają napięcie mięśni brzucha, a tym samym powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i w pęcherzu moczowym. Problem ten dotyczy kobiet w każdym wieku, ale największy odsetek cierpiących z powodu NTM znajduje się wśród pań po menopauzie – szacuje się, że dotyka ono ponad 50% kobiet w wieku powyżej 60 roku życia. Ten, do niedawna głęboko skrywany, problem bardzo poważnie odbija się na jakości życia we wszystkich jego aspektach.

Warto pamiętać, że  dysponujemy małoinwazyjnymi i bardzo skutecznymi metodami leczenia nietrzymania moczu. Jednym z rozwiązań jest implantacja taśmy podcewkowej, która podpierając cewkę moczową niweluje problem niekontrolowanego oddawania porcji moczu. Zabieg wykonujemy w naszym centrum medycznym w warunkach szpitalnych. Co równie ważne dla komfortu naszych pacjentek kwalifikacją do zabiegu – diagnostyką, oraz samą operacją zajmuje się ten sam specjalista – urolog, który posiada doświadczenie w leczeniu schorzenia.    

Dlaczego kobiety częściej borykają się z NTM?

Czynników ryzyka jest kilkanaście, a pierwszym z nich jest anatomia ciała kobiet, które posiadają znacznie krótszą cewkę moczową w porównaniu z mężczyznami. Kobiety pracujące fizycznie, wykonujące zajęcia wymagające podnoszenia ciężarów, narażone są na stopniowe osłabienie mięśni dna miednicy, prowadzące do wysiłkowego nietrzymania moczu. Nietrzymanie moczu dotyczy ponad 30% kobiet spodziewających się dziecka. Podczas ciąży zwiększa się zarówno częstość oddawania moczu, jak i jego dobowa objętość. Tymczasem objętość pęcherza uciskanego przez macicę stopniowo się zmniejsza. Nietrzymanie moczu w ciąży, to przeważnie wysiłkowe nietrzymanie moczu, nasilające się w czasie trwania ciąży wraz z rosnącym obciążeniem dna miednicy, kiedy macica stopniowo powiększa się. Przechodzenie dziecka przez kanał rodny może uszkodzić struktury nerwowo-mięśniowe dna miednicy, a tym samym doprowadzić do trwałego uszkodzenia lub znacznego osłabienia powięzi, na której spoczywa cewka moczowa. W efekcie cewka otwiera się nawet przy niewielkim wysiłku, co prowadzi do wyciekania moczu. Zwykle ewentualne objawy nietrzymania moczu ustępują w ciągu 3 miesięcy od porodu, nieco później u kobiet rodzących wielokrotnie i tych, które urodziły dzieci o masie ponad 4 kilogramy. W przypadku, gdy nietrzymanie moczu nie ustępuje po pół roku od porodu należy zwrócić się z tym do ginekologa lub urologa. Pozostałe czynniki ryzyka wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu:

  • menopauza, czyli zmiany hormonalne związane z okresem przekwitania
  • wrodzona wada tkanki łącznej oraz przebyte operacje cewki moczowej
  • zakażenia cewki moczowej
  • palenie tytoniu
  • otyłość, zaparcia
  • uraz rdzenia kręgowego

Przygotowanie do zabiegu oraz badania diagnostyczne

Operacje z użyciem taśm podcewkowych są obecnie „złotym standardem” w leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu u kobiet. Zabieg trwa około 1 godziny i wykonuje się drogą pochwową w znieczuleniu podpajęczynówkowym. Podczas zabiegu wszczepia się syntetyczną taśmę pod cewkę moczową, która stanowi dla niej podparcie i redukuje bądź eliminuje wysiłkowe nietrzymanie moczu. Wyniki leczenia są bardzo dobre, a ryzyko powikłań niewielkie. Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa dzień lub dwa, ale odbywa się w ramach chirurgii jednego dnia – bez konieczności dłuższego pobytu w oddziale szpitalnym. Wizyta kontrolna po zabiegu zostanie zaplanowana przez naszego lekarza.

Korzyści dla naszych pacjentek:

  • wysoka skuteczność, która przekłada się na poczucie wolności i komfortu w codziennym funkcjonowaniu
  • zabieg wykonywany jest z dostępu pochwowego
  • zabieg nie pozostawia blizn
  • krótki czas potrzebny na rekonwalescencję oraz powrót do codziennych spraw

Zalecenia po operacji implantacji taśmy podcewkowej

Zasadniczymi zaleceniami dla pacjentek po zabiegu są:

  • prowadzenie oszczędzającego trybu życia oraz unikanie wysiłku fizycznego przez 4 tygodnie
  • pielęgnacja ran po wkłuciach preparatem odkażającym oraz stosowanie leków przeciwbólowych zgodnie z zaleceniami lekarza
  • unikanie zaparć poprzez stosowanie lekkostrawnej diety lub doustne preparaty
  • powstrzymanie się od współżycia przez okres 4 tygodni

Czujesz dyskomfort z powodu problemów wynikających z NTM?

Umów się na wizytę do naszego urologa i sprawdź, czy ten zabieg jest dla Ciebie –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa