Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Cieśń nadgarstka, to jedna z najczęściej występujących neuropatii uciskowych, która dotyczy nerwu pośrodkowego. Ogólnie mówiąc neuropatie uciskowe stanowią grupę schorzeń polegających na zaburzeniu funkcji nerwu i są wynikiem uciskiem sąsiadujących struktur lub obrzękiem nerwu.

Objawy, o których mówią pacjenci, to między innymi:

  • ból w okolicy nadgarstka oraz uczucie „przeszywającego prądu”
  • zaburzenia czucia oraz drętwienie dłoni
  • osłabienie siły mięśniowej i trzech palców: kciuka, palca wskazującego i środkowego, a czasem również serdecznego
  • brak kontroli podczas chwytania przedmiotów, skutkujące wypadaniem z dłoni telefonu, filiżanki z kawą, itp.

W naszym centrum diagnozujemy i prowadzimy pacjenta przez procedury diagnostyczne realizowane w partnerskiej placówce oraz leczymy zabiegowo zespół cieśni nadgarstka. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym/odcinkowym/regionalnym/ogólnym i jest przeprowadzany przez doświadczonego ortopedę. Leczenie cieśni nadgarstka nie jest skomplikowanym zabiegiem, ale skutecznie pozwala uwolnić się od uciążliwości, jakie niesie ze sobą schorzenie. Co równie istotne leczenie nie wymaga hospitalizacji – pacjent tego samego dnia wraca do domu.

Czym jest cieśń nadgarstka?

Nerw pośrodkowy znajduje się w kanale nadgarstka, przez który przebiegają nerwy i ścięgna umożliwiające poruszanie palcami ręki. Często zdarza się, że nerw ten jest uciśnięty przez struktury otaczające ścięgna. Powodem wystąpienia schorzenia mogą być również inne czynniki, jak na przykład przemieszczone kawałki kości przy złamaniach oraz zmiany o charakterze reumatycznym.

Diagnostyka cieśni nadgarstka

W diagnostyce zespołu cieśni nadgarstka kluczową rolę pełni badanie lekarskie, które odbywa się podczas pierwszej wizyty w gabinecie ortopedycznym. W trakcie konsultacji lekarz ortopeda wykonuje testy, których celem jest wywołanie objawów potwierdzających obecność zespołu cieśni nadgarstka – należą do nich:

  • ucisk nad kanałem nadgarstka,
  • opukiwanie okolicy kanału nadgarstka
  • zgięcie rąk w nadgarstkach i utrzymanie takiej pozycji przez kilkadziesiąt sekund
  • ponadto lekarz ocenia czucie w obrębie kończyny górnej, prosząc pacjenta, aby zamknął oczy podczas tego badania

Do ustalenia występowania cieśni nadgarstka wystarczy wywiad i badanie pacjenta. W przypadku wątpliwości diagnostycznych może zostać zlecone badanie EMG (elektromiografia), czyli badanie, które pozwala ocenić elektryczną aktywność pojedynczych włókien mięśniowych.

Leczenie operacyjne cieśni nadgarstka

Leczenie cieśni nadgarstka to zabieg operacyjny, który polega na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka, czyli górnego ograniczenia kanału nadgarstka. Przecięcie więzadła powoduje zwiększenie przestrzeni kanału nadgarstka i wyeliminowanie ucisku nerwu pośrodkowego.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym/odcinkowym/regionalnym/ogólnym (po kwalifikacji anestezjologicznej określamy rodzaj znieczulenia). Po zabiegu linia chirurgicznego cięcia jest zszywana. Zabieg wykonywany jest w trybie chirurgii jednego dnia. Pacjent opuszcza nasz oddział z opatrunkiem oraz pełną listą zaleceń dotyczących stosowania środków przeciwbólowych, a także wykonywania regularnych ruchów palcami i utrzymywania ręki w górze, aby zapobiec usztywnieniu stawów oraz wystąpieniu obrzęku.

Pierwsza wizyta kontrolna po zabiegu odbywa kilka dni po nim, a następna zwykle po 2 tygodniach. O jej terminie decyduje lekarz. Podczas wizyty kontrolnej pacjentowi zdejmujemy opatrunek i szwy oraz otrzymuje on wskazania do rehabilitacji, jeśli jest ona konieczna.

Czas rekonwalescencji i pełnego powrotu do aktywności może wahać się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Pełna siła chwytu wraca zazwyczaj po około 2 miesiącach.

Zalecenia po zabiegu

Małoinwazyjność zabiegu leczenia cieśni nadgarstka sprawia, że pacjent wraca do pełni sił w ciągu paru tygodni, ale tylko wówczas, jeśli stosuje się do prostych lekarskich zaleceń:

  • nosi rękę na temblaku przez kilka dni, dzięki czemu zmniejszy się obrzęk dłoni i ból
  • stosuje leki przeciwbólowe i inne zalecone przez lekarza, aby uniknąć bólu i stanu zapalnego
  • od drugiego dnia po operacji pacjent powinien zacząć poruszać palcami, ale tylko na tyle, na ile pozwala mu opatrunek – jest to bardzo ważne ponieważ pomaga to uniknąć zesztywnienia palców, a zarazem ruch zapobiega powstaniu obrzęku dłoni. Lekarz zaleci także odpowiednie ćwiczenia łokcia i baku, aby obręcz barkowa i cała kończyna górna sprawnie pracowały w przyszłości
  • do czasu zdjęcia szwów należy zwracać uwagę na pozycję dłoni – ręka nie powinna być swobodnie opuszczona w dół, zarówno w dzień, jak i w nocy

Masz objawy wskazujące na występowanie u Ciebie zespołu cieśni nadgarstka?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy