Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie zespołu trzaskającego palca

Leczenie zespołu trzaskającego palca

Palec trzaskający, to częsty problem występujący w obrębie ręki. Przeskakiwanie, klikanie i blokowanie w trakcie ruchów palców może być objawem schorzenia. Zaburza to ruchomość palców i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do całkowitego zablokowania ruchu palca.

Objawy zespołu palca trzaskającego, to:

  • ból i tkliwość okolicy podstawy palca po stronie dłoni
  • nasilenie dolegliwości bólowych w godzinach porannych
  • obrzęk palca
  • a podczas prostowania palca słyszalny trzask, uczucie przeskakiwania

W naszym centrum diagnozujemy oraz leczymy zabiegowo zespół trzaskającego palca. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest przeprowadzany przez doświadczonego ortopedę.

Skąd się bierze zespół trzaskającego palca

Dolegliwość ta, to choroba palców ręki w obrębie ścięgien mięśni zginaczy i może dotyczyć zarówno tylko jednego palca, jak i kilku. Choroba potocznie zwana trzaskającym palcem, to zakleszczające się zapalenie pochewki ścięgien zginaczy powierzchownego i głębokiego palca. Nazwa wzięła się od wyczuwalnego przez pacjenta i niekiedy słyszalnego strzelania wywoływanego poprzez zgięcie i prostowanie zajętego procesem chorobowym palca. Podczas zginania i prostowania palców ścięgna mięśni zginaczy powinny płynnie poruszać się w pochewkach ścięgnistych, co jest możliwe dzięki płynowi wytwarzanemu przez pochewkę oraz odpowiedniej budowie ścięgien. Gdy dochodzi do zaburzenia w wytwarzaniu płynu lub z innej przyczyny ścięgno zaczyna trzeć o wewnętrzną stronę pochewki, w której przebiega, pojawia się stan zapalny.

Czynniki ryzyka wystąpienia choroby:

  • powtarzalny ruch palców i lokalne urazy dłoni
  • zmiany degeneracyjne w tkankach ręki
  • wiek pacjenta – częstsze występowanie choroby u osób po 50 roku życia
  • płeć – dolegliwość występuje głównie u kobiet
  • występowanie innych schorzeń takich jak na przykład zespół cieśni nadgarstka, reumatyzm oraz reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca, przebyte złamania w okolicy śródręcza

Diagnostyka zespołu trzaskającego palca

Diagnostyka palca trzaskającego opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym przez lekarza ortopedę, który posiłkuje się badaniem USG. W rzadkich przypadkach niezbędne jest także RTG. Diagnostyka jest niezwykle ważna, ponieważ wiele schorzeń może przypominać trzaskający palec, jak na przykład stany zapalne, urazy ścięgien czy rany cięte i skaleczenia, czy nawet narośla na kości.

Leczenie operacyjne zespołu trzaskającego palca

Operacja palca trzaskającego nie jest zabiegiem skomplikowanym i zazwyczaj trwa kilkanaście minut. Leczenie polega na chirurgicznym przecięciu lub wycięciu przerośniętych tkanek, które uciskają na ścięgna z niewielkiego cięcia na dłoni. Rana jest zaszywana i zabezpieczana opatrunkiem. Zabieg wykonujemy na bloku operacyjnym w znieczuleniu miejscowym oraz w trybie chirurgii jednego dnia, czyli po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

W uzasadnionych przypadkach nasz ortopeda rozpoczyna leczenie palca trzaskającego od skierowania pacjenta na rehabilitację. Jednak nie zawsze przynosi ona oczekiwane rezultaty, dlatego najczęściej stosujemy leczenie operacyjne, które z kolei w krótkim czasie uwalnia pacjenta od dolegliwości. Zabieg operacyjny jest minimalnie inwazyjny. Szwy zdejmowane są zwykle po około 14 dniach od zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

ałoinwazyjność zabiegu sprawia, że pacjent wraca do pełni sił w ciągu paru tygodni, ale tylko wówczas, jeśli stosuje się do prostych lekarskich zaleceń:

  • stosuje leki przeciwbólowe i inne zalecone przez lekarza, aby uniknąć bólu i stanu zapalnego
  • od drugiego dnia po operacji pacjent powinien zacząć poruszać palcami, ale tylko na tyle, na ile pozwala mu opatrunek – jest to bardzo ważne ponieważ pomaga to uniknąć zesztywnienia palców, a zarazem ruch zapobiega powstaniu obrzęku dłoni. Lekarz zaleci także odpowiednie ćwiczenia łokcia i baku, aby obręcz barkowa i cała kończyna górna sprawnie pracowały w przyszłości
  • do czasu zdjęcia szwów należy zwracać uwagę na pozycję dłoni – ręka nie powinna być swobodnie opuszczona w dół, zarówno w dzień, jak i w nocy

Masz objawy wskazujące na występowanie u Ciebie zespołu trzaskającego palca?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy