Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą laserową EVLT

Leczenie żylaków kończyn dolnych metodą laserową EVLT

Żylaki kończyn dolnych czyli inna nazwa przewlekłej choroby żylnej, w której żyły ulegają nienaturalnemu poszerzeniu i wydłużeniu. Powierzchowne żyły objęte tym schorzeniem są widoczne przez skórę oraz tworzą wyczuwalne w dotyku uwypuklenia. Niestety choroba niesie za sobą sporo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak obrzęki nóg i stóp, uporczywe swędzenie, stały ból i uczucie ciężkości. Oprócz tego w późniejszym stadium może dochodzić do przebarwień, owrzodzeń czy stwardnień skóry.

Do najważniejszych przyczyn występowania żylaków możemy zaliczyć:

  • obciążenie genetyczne, czyli występowanie choroby w rodzinie
  • płeć, kobiety częściej zmagają się z chorobą
  • praca zawodowa związana z pozycją stojącą lub długotrwałą pozycją siedzącą
  • przebyta zakrzepica
  • styl życia – np. brak ruchu, nieodpowiednia dieta prowadząca do nadwagi lub otyłości oraz niechlubne nawyki takie jak na przykład palenie papierosów

W centrum medycznym GVM Carint „Serce i Zdrowie” w trosce o zdrowie pacjentów oraz wysoką jakość opieki medycznej procesem kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzeniem zajmuje się lekarz flebolog posiadający doświadczenie w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przed zabiegiem zapewniamy także niezbędną do podjęcia leczenia diagnostykę: USG Doppler kończyn dolnych i badania analityczne.

Wskazania do laserowego usuwania żylaków metodą EVLT

Zastosowanie leczenia laserowego metodą EVLT możemy podzielić na dwie grupy – wskazania typowo zdrowotne oraz estetyczne. Zasadniczym badaniem kwalifikującym do leczenia jest USG Doppler, którego wynik obrazuje cofanie się krwi w żyle na skutek nieprawidłowej funkcjonalności zastawek. Dla wielu kobiet ceniących sobie radość z życia i możliwość noszenia krótkich spodni czy sukienek latem, ta metoda jest naturalnym wyborem, ponieważ zabieg nie pozostawia praktycznie żadnych śladów na skórze nóg.

Na czym polega zabieg?

Pierwszym elementem przed każdym zabiegiem jest dokładny wywiad z pacjentem, ponieważ każdego pacjenta traktujemy indywidualnie. Przed zabiegiem lekarz wykonuje badanie USG Doppler oraz dokonuje tzw. mapping – czyli na skórze zaznacza istotne punkty – przebieg głównych pni żylnych oraz miejsca wprowadzenia włókna laserowego.

Kolejnym etapem jest znieczulenie miejscowe, po którym rozpoczyna się proces wprowadzania włókna lasera do żyły pod kontrolą aparatu USG. Laser wycofując się z żyły zamyka ją, czyli niweluje niewydolne naczynie. Na koniec pacjent ma założony opatrunek uciskowy i zwykle po godzinie jest gotowy powrócić do swoich codziennych czynności.

Zalecenia po zabiegu

Zaleca się przez 1-2 dni odpoczynek z wyżej uniesioną kończyną celem zmniejszenia ryzyka krwiaków i obrzęków. Przez kilkanaście dni po laserowym usuwaniu żylaków należy nosić opaski uciskowe. W pierwszej dobie po zabiegu nie powinno się ich zdejmować, natomiast od drugiej doby możliwe jest zakładanie ich tylko na noc. Ten etap jednak jest ściśle określony przez naszego lekarza, zatem zawsze należy działać w oparciu o rzetelne wskazania medycznego naszego specjalisty.

Osoby, które poddały się leczeniu, powinny tuż po zabiegu unikać narażenia na wysokie temperatury, czyli np. opalania się, czy gorących kąpieli. Zalecamy także regularne, długie spacery, nawet godzinne. Prosimy również pacjentów, o to aby unikali intensywnej aktywności fizycznej, szczególnie przez kilka pierwszych tygodni po zabiegu.

Przeciwwskazania do laserowego usuwania żylaków metodą ELVT

W kilku sytuacjach leczenie żylaków metodą EVLT jest niemożliwe – oto lista przeciwskazań:

  • ciąża
  • nasilona miażdżyca tętnic kończyn dolnych
  • choroba zakrzepowo-zatorowa w fazie aktywnej
  • choroba nowotworowa
  • schorzenia neurologiczne

Chcesz wiedzieć, czy usuwanie żylaków metodą EVLT jest dla Ciebie dobrym wyborem?
Skonsultuj się z naszym specjalistą i wykonaj badanie USG Doppler!

Umów się na wizytę do naszego flebologa –

Rejestracja: 662 002 091

Dowiedz się więcej

Skleroterapia <br> w leczeniu pajączków <br> i żylaków

Skleroterapia
w leczeniu pajączków
i żylaków

Więcej →
Miniflebektomia żylaków <br> kończyn dolnych

Miniflebektomia żylaków
kończyn dolnych

Więcej →
Umów się do flebologa