Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Punkcja stawu

Punkcja stawu

Punkcja, to zabieg, podczas którego pozyskiwany jest płyn ze stawu. Analiza tego płynu może pomóc w ustaleniu przyczyny puchnięcia lub zapalenia stawu – np. infekcji, skazy moczanowej, czy choroby reumatoidalnej. Stosuje się ją także, aby zmniejszyć opuchliznę stawu oraz ból poprzez zmniejszenie ciśnienia w stawie. Najczęściej stosuje się ją w przypadku stawu kolanowego.

W centrum medycznym GVM Carint „Serce i Zdrowie” w trosce o zdrowie pacjentów oraz wysoką jakość opieki medycznej procesem kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzeniem zajmuje się lekarz specjalista ortopedii posiadający doświadczenie w pobieraniu płynu ze stawów.

Na czym polega punkcja stawu?

Zabieg polega na pobraniu ze stawu przy pomocy igły znajdującego się tam płynu. Przed jej wykonaniem skóra jest dezynfekowana i podawane jest znieczulenie miejscowe. Następnie lekarz wprowadza igłę do stawu i za pomocą strzykawki pobiera płyn. Igła jest wyjmowana, a w miejscu wkłucia nakładany jest opatrunek.

Zabieg trwa kilka minut, a pobranie materiału daję szansę na dalszą diagnostykę, w tym przypadku szczegółową analizę biochemiczną oraz bakteriologiczną, co pozwala ustalić przyczyny dolegliwości. A w razie potrzeby lekarz przy punkcji może także podać lek bezpośrednio do wnętrza stawu, np. przeciwzapalny, znieczulający.

Zwykle bezpośrednio po punkcji następuje znaczna poprawa związana z odbarczeniem stawu i podaniem do jego wnętrza leku znieczulającego. Należy jednak pamiętać, aby przez dwa dni po zabiegi nie przeciążać stawu. Po upływie kilku godzin od punkcji może wystąpić niewielki ból, który powinien minąć w ciągu doby.

Wskazania do punkcji stawu

Punkcja stawu jest bardzo przydatnym badaniem w różnicowaniu przyczyn bólu stawów, zwłaszcza u pacjentów, u których rozpoznania nie można jednoznacznie ustalić na podstawie wyników innych badań. Jest „złotym standardem” w przypadku podejrzenia dny moczanowej lub zakażenia stawu.

Punkcja jest również zabiegiem leczniczym, umożliwiającym odbarczenie stawu z nadmiaru płynu (wysięku) oraz podanie leków przeciwzapalnych i znieczulających bezpośrednio do chorego miejsca. Służy również do podawania do stawu substancji poprawiającej jakość chrząstki uszkodzonej przez proces zwyrodnieniowy (kwasu hialuronowego).

W nawracającym i opornym na leczenie zapaleniu stawu stosujemy synowiektomię. Zabieg ten polega na nakłuciu stawu i podaniu do jego wnętrza substancji niszczącej jego wyściółkę, która jest źródłem wysięku i bólu.

Punkcja stawu kolanowego

Ze schorzeniami stawów kolanowych boryka się wielu Polaków i to bez względu na wiek. Dlatego też punkcja kolana, jest jednym z najczęściej wykonywanych punkcji stawów. Zabieg polega na wprowadzeniu igły aż do torebki stawowej, co pozwala za pobranie lub wręcz usunięcie nadmiaru płynu stawowego oraz na podanie leków wprost do wnętrza stawu. Często efekt jest natychmiastowy – pacjent odzyskuje możliwość chodzenia bez uczucia bólu. Podobnie przeprowadza się punkcje innych stawów, ale to właśnie stawy kolanowe najczęściej poddawane są temu zabiegowi.

Przeciwwskazania do wykonania punkcji

W kilku sytuacjach wykonanie punkcji stawu jest niemożliwe – oto lista przeciwskazań:

  • w okolicy stawu występują objawy zakażenia, np. ropne zmiany na skórze
  • skazy krwotoczne (zaburzenia w układzie krzepnięcia)
  • przyjmowanie niektórych leków zmniejszających krzepnięcie krwi
  • przeciwwskazaniem do zastosowania poszczególnych preparatów – środków dezynfekcyjnych, leków znieczulających jest stwierdzona na nie nadwrażliwość

Chcesz porozmawiać z lekarzem na temat swoich dolegliwości związanych ze stawami
i upewnić się, że punkcja jest dobrym wyborem?

Umów się na wizytę do naszego ortopedy –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy