Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Reinsercja ścięgna - uszkodzenie głowy długiej ścięgna mięśnia bicepsa (LHBT)

Reinsercja ścięgna – uszkodzenie głowy długiej ścięgna mięśnia bicepsa (LHBT)

Mięsień dwugłowy ramienia należy do grupy przedniej mięśni ramienia i łączy łopatkę oraz kość promieniową. Składa się z dwóch głów: krótkiej i długiej. Mięsień odpowiada za ruchy w stawie ramiennym i łokciowym.

Na czym polega uszkodzenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia?

Brak rozgrzewki przed ćwiczeniami lub źle dobrane obciążenia mogą doprowadzić do uszkodzeń różnych struktur wewnątrz stawu. Ścięgno głowy długiej rozpoczyna się nad panewką, przechodzi przez rowek ścięgna na głowie kości ramiennej. Do uszkodzenia ścięgna może dojść w wyniku urazu lub wielokrotnego przeciążenia i uszkadzania pojedynczych włókien ścięgna. W wyniku sumujących się urazów może dojść do zapalenia tego ścięgna. Inny mechanizm uszkodzenia następuje w wyniku uszkodzenia troczków utrzymujących ścięgno na prawidłowej pozycji. Dochodzi do konfliktu z uszkadzanymi strukturami, a następnie do konfliktu ścięgna głowy długiej mięśnia bicepsa, a ścięgnem mięśnia podłopatkowego.

Ból, jako typowy objaw uszkodzeń ścięgna

Dolegliwości bólowe wewnątrz stawu, które nasilają się przy określonych ruchach oraz ograniczenia ruchomości barku świadczą o postępującym procesie chorobowym. Dolegliwości bólowe może wywoływać uszkodzenie lub zapalenie ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego, które w swoim następstwie może doprowadzić do jego przerwania. Zerwane ścięgno mięśnia dwugłowego może spowodować nagły ostry ból ramienia. Niektóre osoby słyszą odgłos trzaskania lub pękania w momencie zerwania ścięgna. Obserwujemy wtedy deformację mięśni na poziomie ramienia – wybrzuszenie powyżej zgięcia łokciowego (objaw Popeye’a), a także spadek siły zgięcia stawu łokciowego.

Leczenie operacyjne uszkodzenia ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Przez małe nacięcia w okolicy stawu ramiennego wprowadzamy do stawu artroskop oraz narzędzia. Po odnalezieniu ścięgna dokonujemy obszycia ścięgna w miejscu gdzie jest zdrowe, oraz przenosimy jego przyczepu do wcięcia międzyguzkowego. Mocowanie dokonujemy za pomocą kotwicy do kości ramiennej.

Rehabilitacja i powrót do sprawności po operacji

Po operacji kończyna górna pozostaje w unieruchomieniu poprzez temblak. Zwykle okres ten waha się od 4 do 6 tygodni. Jednak pomimo unieruchomienia wskazana jest rehabilitacja. Ważne są ruchy bierne w stawie ramiennym, czyli ruchy wykonywane dzięki pracy innej osoby – fizjoterapeuty. Po zdjęciu temblaka kluczowe jest natomiast zwiększenie siły mięśniowej i wytrzymałości całego aparatu stawu ramiennego. Pełny powrót do siły trwa do kilku miesięcy.

Masz dolegliwości bólowe kończyny górnej i nie jesteś pewien co Ci dolega?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy