Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Poradnik Pacjenta

RIRS w leczeniu kamicy nerkowej

Zdaniem wielu specjalistów nowoczesne leczenie na światowym poziomie wymaga stosowania RIRS w leczeniu kamicy nerkowej. Na czym polega ta technika i jakie korzyści niesie ze sobą dla pacjenta?

Lek. Przemysław Zugaj: Zabieg RIRS, to faktycznie zabieg inny niż wszystkie do tej pory stosowane
w leczeniu kamicy. Stosuje się go do kruszenia kamieni w nerce za pomocą lasera holmowego przy użyciu giętkiego ureteroskopu, czyli takiego cienkiego urządzenia, którym jesteśmy się w stanie dostać do nerki przez cewką moczową. Do kruszenia kamieni używamy wysokoenergetycznego lasera holmowego – najmocniejszego w Polsce. Kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez operatora, a co równie ważne, możemy podczas operacji skruszyć kamienie z wielu kielichów nerkowych. Ta małoinwazyjna metoda posiada wysoką skuteczność oraz daje możliwość kruszenia kamieni w obu nerkach podczas jednej operacji. Co równie istotne, w naszym centrum zapewniamy pacjentom dostęp do szybkiej diagnostyki. A ta wraz ze stosowaniem małoinwazyjnych terapii skraca czas leczenia, a tym samym powrotu do zdrowia.

Małoinwazyjny, co to dokładnie oznacza w przypadku RIRS?

Lek. Przemysław Zugaj: Małoinwazyjny, to znaczy niewymagający nacinania skóry i docierania do chorego narządu na drodze otwartej. W przypadku RIRS wykorzystujemy naturalne otwory ciała, w tym przypadku cewkę moczową. Możemy więc powiedzieć, że jest to zabieg minimalnie inwazyjny. Rozwój technologii i miniaturyzacja urządzeń zrewolucjonizowały w ciągu ostatnich lat chirurgię kamicy. Dzięki temu, że nasz endoskop jest giętki i umiemy sterować jego końcówką, możemy dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce, o ile oczywiście warunki anatomiczne nam na to pozwolą. Kiedy uwidocznimy kamień, wprowadzone przez kanał endoskopu włókno lasera holmowego o średnicy ok. 0.4 mm, kruszy go. Naszym celem jest zamiana kamienia w piach bądź fragmenty mniejsze niż 1-2 mm, po to by
w trakcie wydalania z organizmu nie dawały żadnych dolegliwości.

Czy w temacie przygotowania do zabiegu mamy długą listę badań, konsultacji?

Lek. Przemysław Zugaj: Ja kwalifikuje pacjenta do zabiegu na podstawie tomografii komputerowej, może być bez kontrastu, badania posiewu moczu oraz dotychczasowej historii leczenia. Natomiast do samej operacji i znieczulenia wymagamy standardowych badań jak: grupa krwi, morfologia, czas krzepnięcia, jonogram, EKG, RTG klatki piersiowej. Przed każdym zabiegiem pacjent powinien odbyć konsultację anestezjologiczną, podczas której należy przedstawić całą dostępną dokumentację medyczną dotyczącą swojej osoby, po ty by cały zabieg przeprowadzić jak najbezpieczniej.

Zabieg idealny? Mamy jakieś przeciwskazania do stosowania tej metody?

Lek. Przemysław Zugaj: Nie ma czegoś takiego jak zabieg idealny, także i RIRS ma swoje ograniczenia, ale ten ma z całą pewnością więcej zalet niż wad. Może być wykonywany u osób z otyłością, które często właśnie z powodu nadprogramowych kilogramów, nie mogą zostać poddane innym metodom leczenia, jak ESWL czy PCNL. Przeciwskazaniem RIRS jest na pewno ropomocz i czynna infekcja układu moczowego. Na liście przeciwwskazań są wszystkie te schorzenia, które dyskwalifikują pacjenta ze znieczulenia ogólnego. Są to jednak przeciwwskazania dotyczące wszystkich zabiegów planowych. Sam zabieg jest całkowicie bezbolesny, a pełna rekonwalescencja, to kwestia jednego lub dwóch dni.

Inną kwestią jest to, że w przypadku większych kamieni metoda RIRS może być niewystarczająca. Większych to znaczy powyżej 2,5-3 cm albo kamicy odlewowej. Takich pacjentów leczymy nieco bardziej inwazyjnym zabiegiem, czyli miniPCNL. Polega on na kruszeniu kamieni poprzez bezpośrednie nakłucie nerki. Kilka lat temu będąc w Szwecji nauczyłem się wykonywać zabiegi  miniPCNL w ułożeniu na plecach, co pozwala na dostęp do nerki z dwóch stron: od strony moczowodu i z boku. Jest to zabieg tzw. łączony, nazywany ECIRS (miniPCNL + RIRS). Skutkuje on bardzo wysokim poziomem oczyszczenia nerki. ECIRS jest świetny w przypadku kamicy odlewowej wielokielichowej. 95% moich pacjentów nawet po miniPCNL wychodzi do domu następnego dnia po zabiegu.