Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Skleroterapia w leczeniu pajączków i żylaków

Skleroterapia w leczeniu pajączków i żylaków

Skleroterapia jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia objawów przewlekłej niewydolności żylnej w postaci pajączków oraz małych zmian żylakowatych. To zabieg rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Flebologiczne.

Najważniejsze zalety skleroterapii to:

 • małoinwazyjność i brak bólu po zabiegu
 • trwały efekt terapeutyczny bez pobytu w szpitalu
 • brak blizn po zabiegu oraz bardzo dobry efekt kosmetyczny

Jest to zabieg, który zabezpiecza także pacjenta przed rozwojem schorzenia, jednak należy pamiętać, że obok leczenia zabiegowego kluczowa jest systematyczna kontrola stanu zdrowia i zalecony przez lekarza tryb konsultacji i badań w poradni flebologicznej.

W centrum medycznym GVM Carint „Serce i Zdrowie” w trosce o zdrowie pacjentów oraz wysoką jakość opieki medycznej procesem kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzeniem zajmuje się lekarz flebolog posiadający doświadczenie w leczeniu żylaków kończyn dolnych. Przed zabiegiem zapewniamy także niezbędną do podjęcia leczenia diagnostykę: USG Doppler kończyn dolnych i badania analityczne.

Na czym polega zabieg skleroterapii

Zabieg polega na dożylnym podaniu środka powodującego zamknięcie i zarośnięcie światła żylaka. Podanie środka odbywa się przez iniekcję – zastrzyk jest jednak niemal całkowicie bezbolesny, dzięki temu, że lekarz go wykonuje stosując bardzo cienką igiełkę. Zabieg skleroterapii składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć preparatu obliterującego do zmienionych naczyń żylnych, a następnie założenia uciskowej pończochy. Nie wykonuje się nacięć skóry w związku z czym po usunięciu żylaków nie ma blizn.

Zabieg trwa około 30 minut, a kolejny może być wykonany najwcześniej po około tygodniu. Jednak ilość zabiegów i odstępy pomiędzy nimi są w naszym centrum dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Przewagą skleroterapii nad leczeniem operacyjnym jest możliwość jej przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych – w gabinecie zabiegowym, bez stosowania znieczulenia ogólnego. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnych czynności jednak pod warunkiem stosowania się do pozabiegowych zaleceń lekarskich.

Wskazania do zabiegu

Skleroterapia z powodzeniem stosowana jest np. do usuwania pajączków naczyniowych na udach, czy w okolicach kostek. Wskazaniami do jej wykonania są miedzy innymi:

 • pajączki i żylaki na nogach o różnych stopniach zaawansowania
 • stany po leczeniu laserowym lub chirurgicznym żylaków kończyn dolnych, jako uzupełnienie kompleksowej terapii
 • żylaki podudzi
 • owrzodzenia żylne podudzi
 • zabiegi ukierunkowane na estetykę – niwelowanie widocznych na skórze pajączków, przy jednoczesnym zbadaniu pacjenta i wyeliminowaniu poważniejszych zmian o charakterze chorobowym w układzie żylnym

Zalecenia dotyczące postępowania po zabiegu skleroterapii

Po zabiegu noga jest bandażowana lub zakładane są pończochy uciskowe na tydzień. Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu tygodni w zależności od stopnia zaawansowana leczonych zmian. Pacjenci w tym okresie wracają do codziennych czynności. Nie należy w tym czasie się opalać oraz korzystać z sauny, czy gorących kąpieli. Nasz specjalista szczegółowo omawia zalecenia oraz dalsze postępowanie.

Ilość zabiegów, a efekt terapeutyczny

Podczas pierwszej wizyty u naszego flebologa każdy pacjent GVM Carint „Serce i Zdrowie” podlega ocenie wydolności układu żylnego za pomocą szczegółowego badania USG. Następnie lekarz ustala indywidualny schemat leczenia i profilaktyki dla uzyskania optymalnych efektów. Uzyskanie dobrego efektu wymaga najczęściej kilku sesji i jest stricte związany ze stanem układu żylnego pacjenta oraz zastosowania się do wskazań lekarza w obszarze profilaktyki. Prosimy pamiętać, że pomimo iż zabieg jest bezpieczny, to mogą pojawić się po nim objawy towarzyszące w postaci: siniaków, obrzęków, czy bolesności ostrzykniętej żyły.

Skleroterapia – przeciwwskazania:

W kilku sytuacjach leczenie żylaków za pomocą skleroterapii jest niemożliwe – oto lista przeciwskazań:

 • ciąża i karmienie piersią
 • przebyta zakrzepica żył głębokich
 • miażdżyca kończyn dolnych
 • mikroangiopatia cukrzycowa
 • zbyt duże żylaki
 • stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi np. warfaryny

Chcesz wiedzieć, czy zabieg skleroterapii jest bezpieczny i skuteczny w Twoim przypadku?
Skonsultuj się z naszym specjalistą i wykonaj badanie USG Doppler!

Umów się na wizytę do naszego flebologa –

Rejestracja: 662 002 091

Dowiedz się więcej

Leczenie żylaków <br> kończyn dolnych <br> metodą laserową EVLT

Leczenie żylaków
kończyn dolnych
metodą laserową EVLT

Więcej →
Miniflebektomia żylaków <br> kończyn dolnych

Miniflebektomia żylaków
kończyn dolnych

Więcej →
Z wizytą u flebologa <br> w GVM Carint „Serce i Zdrowie”

Z wizytą u flebologa
w GVM Carint „Serce i Zdrowie”

Więcej →
Umów się do flebologa