Zabieg polega na dożylnym podaniu środka powodującego zamknięcie i zarośnięcie światła żylaka. Podanie środka odbywa się przez iniekcję – zastrzyk jest jednak niemal całkowicie bezbolesny, dzięki temu, że lekarz go wykonuje stosując bardzo cienką igiełkę. Zabieg skleroterapii składa się z kilku lub kilkunastu wstrzyknięć preparatu obliterującego do zmienionych naczyń żylnych, a następnie założenia uciskowej pończochy. Nie wykonuje się nacięć skóry w związku z czym po usunięciu żylaków nie ma blizn.
Zabieg trwa około 30 minut, a kolejny może być wykonany najwcześniej po około tygodniu. Jednak ilość zabiegów i odstępy pomiędzy nimi są w naszym centrum dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.
Przewagą skleroterapii nad leczeniem operacyjnym jest możliwość jej przeprowadzenia w warunkach ambulatoryjnych – w gabinecie zabiegowym, bez stosowania znieczulenia ogólnego. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może wrócić do normalnych czynności jednak pod warunkiem stosowania się do pozabiegowych zaleceń lekarskich.