Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Chirurgia Jednego Dnia

Zabiegi małoinwazyjne urologiczne

Zabieg RIRS w leczenie kamicy nerkowej

RIRS, to metoda leczenia głównie kamicy nerkowej za pomocą giętkiego aparatu optycznego wprowadzonego do nerki przez cewkę moczową bez naruszania ciągłości tkanek. Kruszenie złogu jest w pełni kontrolowane przez operatora, co pozwala na dotarcie do każdego miejsca w nerce oraz na jednoczesne skruszenie kilku złogów podczas jednego zabiegu.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym w warunkach szpitalnych w naszym Oddziale Chirurgii Jednego Dnia. Ta małoinwazyjna metoda posiada wysoką skuteczność oraz daje możliwość kruszenia kamieni w obu nerkach podczas jednej operacji. W naszym centrum zapewniamy pacjentom dostęp do szybkiej diagnostyki, która wraz ze stosowaniem małoinwazyjnych terapii skraca czas leczenia, a tym samym powrotu do zdrowia.

Zabieg HoLEP w leczeniu łagodnego przerostu prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego zwykle dotyczy pacjentów po 50. roku życia. Łagodny rozrost prostaty charakteryzuje zwiększeniem liczby i objętości komórek gruczołowych prostaty, co prowadzi do powstania tzw. gruczolaka. Powiększona prostata powoduje ucisk na cewkę moczową, co skutkuje cienkim i słabym strumieniem moczu, częstomoczem, koniecznością oddawania moczu w nocy czy częstym parciem na mocz, mocno utrudniając panom życie.

W naszym centrum medycznym diagnozujemy i leczymy łagodny przerost prostaty małoinwazyjną metodą HoLEP. Technika przezcewkowej enukleacji gruczolaka prostaty laserem holmowym pozwala w całości usunąć przerośnięty gruczolak stercza – bez względu na wielkość prostaty, i umożliwia szybką regenerację. Zabieg HoLEP rekomendowany jest ze względu na małe ryzyko krwawienia oraz powikłań i bezpieczeństwo.

REZUM - Leczenie łagodnego rozrostu prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego jest schorzeniem, które pojawia się u mężczyzn po skończeniu 45 roku życia na skutek zaburzeń hormonalnych, głównie testosteronu. Zgodnie z szacunkami choroba ta dotyczy około 30% mężczyzn w wieku 50 lat i nawet 70% mężczyzn w wieku 80 lat. To powszechne schorzenie zaburza proces prawidłowego oddawania moczu. Powiększona prostata powoduje ucisk na cewkę moczową, co skutkuje cienkim, słabym strumieniem moczu, częstomoczem, oddawaniem moczu w nocy czy częstym parciem na mocz.

Zaburzenia mikcji powinny być konsultowane z urologiem. Szczególnie jest to ważne dla mężczyzn, którzy ukończyli 40 rok życia i ich dolegliwości mogą wskazywać na zmiany w obrębie prostaty.

W naszym centrum medycznym do leczenia schorzenia stosujemy, obok metody HoLEP, system REZUM. To metoda wykorzystująca ukierunkowaną, kontrolowaną dawkę pary wodnej, która endoskopowo podawana jest bezpośrednio do prostaty pacjenta. Zabieg REZUM wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Leczenie zabiegowe wysiłkowego nietrzymania moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu to schorzenie polegające na niekontrolowanej utracie moczu podczas wysiłku fizycznego, kichania lub kaszlu. Są to czynności, które zwiększają napięcie mięśni brzucha, a tym samym powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej i w pęcherzu moczowym.

Problem ten dotyczy kobiet w każdym wieku, ale największy odsetek cierpiących z powodu NTM znajduje się wśród pań po menopauzie – szacuje się, że dotyka ono ponad 50% kobiet w wieku powyżej 60 roku życia. Ten, do niedawna głęboko skrywany, problem bardzo poważnie odbija się na jakości życia we wszystkich jego aspektach.

Warto pamiętać, że dysponujemy małoinwazyjnymi i bardzo skutecznymi metodami leczenia nietrzymania moczu. Jednym z rozwiązań jest implantacja taśmy podcewkowej, która podpierając cewkę moczową niweluje problem niekontrolowanego oddawania porcji moczu.

Ureterorenoskopia

Ureterorenoskopia jest zabiegiem endoskopowym, który polega na wziernikowaniu moczowodu i miedniczki nerkowej za pomocą giętkiego endoskopu. Ureterorenoskopia może mieć charakter diagnostyczny lub zabiegowy. Metoda wykorzystywana jest przy leczeniu kamicy nerkowej i moczowodowej, a także w celu zdiagnozowania i leczenia guza w moczowodzie lub miedniczce nerkowej.

Zabieg ureterorenoskopii wykonywany jest w warunkach szpitalnych w znieczuleniu ogólnym. Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa dzień lub dwa – zabieg realizowany jest w trybie chirurgii jednego dnia.

Zabiegi małoinwazyjne ortopedyczne

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Cieśń nadgarstka, to jedna z najczęściej występujących neuropatii uciskowych, która dotyczy nerwu pośrodkowego. Ogólnie mówiąc neuropatie uciskowe stanowią grupę schorzeń polegających na zaburzeniu funkcji nerwu i są wynikiem uciskiem sąsiadujących struktur lub obrzękiem nerwu.

Objawy, o których mówią pacjenci, to między innymi:

  • ból w okolicy nadgarstka oraz uczucie „przeszywającego prądu”
  • zaburzenia czucia oraz drętwienie dłoni
  • osłabienie siły mięśniowej i trzech palców: kciuka, palca wskazującego i środkowego, a czasem również serdecznego
  • brak kontroli podczas chwytania przedmiotów, skutkujące wypadaniem z dłoni telefonu, filiżanki z kawą, itp.

W naszym centrum diagnozujemy i prowadzimy pacjenta przez procedury diagnostyczne realizowane w partnerskiej placówce oraz leczymy zabiegowo zespół cieśni nadgarstka. Zabieg odbywa się w znieczuleniu i jest przeprowadzany przez doświadczonego ortopedę.

Leczenie zespołu trzaskającego palca

Palec trzaskający, to częsty problem występujący w obrębie ręki. Przeskakiwanie, klikanie i blokowanie w trakcie ruchów palców może być objawem schorzenia. Zaburza to ruchomość palców i utrudnia normalne funkcjonowanie. Nieleczone schorzenie może doprowadzić nawet do całkowitego zablokowania ruchu palca.

Objawy zespołu palca trzaskającego, to:

  • ból i tkliwość okolicy podstawy palca po stronie dłoni
  • nasilenie dolegliwości bólowych w godzinach porannych
  • obrzęk palca
  • a podczas prostowania palca słyszalny trzask, uczucie przeskakiwania

W naszym centrum diagnozujemy oraz leczymy zabiegowo zespół trzaskającego palca. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i jest przeprowadzany przez doświadczonego ortopedę.

Leczenie deformacji przodostopia – haluksów

Haluksy, to choroba zwyrodnieniowa, która charakteryzuje się bocznym, względem osi środkowej ciała, odchyleniem największego palca stopy. Deformacja widoczna jest gołym okiem i często spędza sen z powiek pacjentom, szczególnie kobietom, które latem chcą chodzić w sandałach. Nieleczone schorzenie kończy się tym, że paluch zachodzi nad lub podchodzi pod drugi palec u stopy.

Decyzja o leczeniu operacyjnym podejmowana jest u pacjentów z zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi, u których występuje znaczące ograniczenie ruchomości stawu oraz utrzymujący się ból w obrębie stopy. W naszym centrum diagnozujemy oraz leczymy zabiegowo haluksy. Operacja w obrębie stopy jest aktualnie najskuteczniejszą formą korekcji koślawości, a wybór metody zależy od rozległości deformacji. Zabieg odbywa się w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym.

Zabiegi artroskopowe barku

Urazy barku są powszechnym problemem, z którym borykają się głównie sportowcy, co jednak nie oznacza, że osoby zawodowo nie uprawiające sportu nie zmagają się ze schorzeniami w obrębie tego stawu. Dolegliwości związane z barkiem występujące u sportowców często są powodowane przez intensywne treningi i drobne urazy. Z kolei u osób nieaktywnych sportowo do uszkodzeń dochodzi w trakcie codziennych czynności jak np. mycie okien, czy malowanie ścian, czyli podczas zajęć wymagających długotrwałego podnoszenia rąk ponad głowę. Artroskopia jest procedurą wykonywaną w celu badania, diagnostyki i leczenia problemów wewnątrz stawu barkowego. Operacja odbywa się przez małe nacięcia na skórze, co minimalizuje traumatyzacje tkanek i polega na wprowadzeniu do stawu mikronarzędzi, którymi lekarz – operator przeprowadza zabieg.

Zabiegi artroskopowe w obrębie barku, które realizujemy w naszym centrum to:

Zabiegi artroskopowe kolana, biodra i inne

Specjalizujemy się w małoinwazyjnych zabiegach chirurgicznych wykonywanych metodą artroskopową w zakresie barku, kolana, biodra.  Wykonujemy zabiegi artroskopowe związane z urazami sportowymi, od zabiegów diagnostycznych, naprawy uszkodzeń łąkotek, pierwotne i rewizyjne rekonstrukcje więzadła krzyżowego przedniego (ACL), rekonstrukcje więzadła krzyżowego tylnego (PCL) oraz zabiegi naprawcze powierzchni chrzęstnych.

Zabiegi artroskopowe stosujemy w przypadku uszkodzeń wewnątrzstawowych. Odbywa się to przez małe nacięcia na skórze, co minimalizuje traumatyzacje tkanek. Zabieg polega na wprowadzeniu do stawu źródła światła kamery oraz narzędzi.

  • Operacje stawu kolanowego
  • Operacje stawu biodrowego
  • Operacje w obrębie stawu skokowego i stopy
  • Operacje w obrębie ręki i łokcia

Zabiegi małoinwazyjne flebologiczne

Miniflebektomia żylaków kończyn dolnych

Miniflebektomia, zwana potocznie szydełkowaniem żył, to małoinwazyjny zabieg usuwania żylaków kończyn dolnych. Zabieg wykonujemy w znieczuleniu miejscowym w ramach chirurgii jednego dnia. Głównymi zaletami zabiegu są:

  • małoinwazyjność, a tym samym brak konieczności hospitalizacji
  • krótki czas zabiegu w znieczuleniu miejscowym
  • korzystny efekt kosmetyczny, dzięki niewielkim nacięciom chirurgicznym
  • szybki powrót do codziennych czynności – zaraz po zabiegu pacjent może chodzić, a po paru dniach może także wrócić do aktywności zawodowej

Miniflebektomia, to zabieg, który łączymy także z innymi technikami leczenia żylaków kończyn dolnych, takimi jak laseroterapia czy skleroterapia, co zwiększa skuteczność leczenia przewlekłej niewydolności żylnej i jej objawów – pajączków oraz żylaków.