Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Terapia kwasem hialuronowym

Terapia kwasem hialuronowym

Nasze stawy każdego dnia są narażone na przeciążenia, kontuzje i mikrourazy, które przy nieodpowiednim postępowaniu mogą przekształcić się w groźne zmiany zwyrodnieniowe. Wśród licznych metod leczenia, jednym z wyróżniających się zabiegów małoinwazyjnych są zastrzyki w kolano, bądź inny staw, preparatami zawierającymi m.in. kwas hialuronowy.

Zastrzyki zawierające kwas hialuronowy stosuje się zarówno jako jednorazowy zabieg lub w serii 3 wstrzyknięć. Preparat podawany jednorazowo ma większą objętość oraz stężenie, dzięki długo utrzymuje się w stawie. Z kolei preparaty podawane w serii pozwalają na lepsze uzupełnienie mazi w stawie, a efekt terapeutyczny może być dłuższy od jednorazowego zabiegu.

Liczne badania potwierdzają skuteczność kwasu hialuronowego w leczeniu schorzeń stawów, potwierdzając jednocześnie wysokie bezpieczeństwo metody. Jest to jednak procedura specjalistyczna i dlatego w GVM Carint „Serce i Zdrowie” w trosce o zdrowie pacjentów oraz wysoką jakość opieki medycznej procesem kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzeniem zajmuje się lekarz specjalista ortopedii posiadający doświadczenie w leczeniu tą metodą.

Dlaczego kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka i jest jedną z najważniejszych składników odżywczych dla ludzkiej skóry oraz mazi stawowej. Cząsteczki hialuronianu potrafią wiązać wodę, dlatego są one głównym „dostawcą” tej substancji do bardzo słabo ukrwionej chrząstki szklistej (pierwotnej) w stawach ludzkiego ciała.

Kwas ten jest substancją lepką, dzięki czemu podany za pomocą zabiegu wiskosuplementacji (wstrzyknięcia dostawowego), jest w stanie wytworzyć swoistą warstwę ochronno – odżywczą dla chrząstki stawowej. Działanie preparatu podanego do stawu jest ograniczone w czasie i dla utrzymania pozytywnego efektu zabiegu należy go powtarzać zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jakie są przyczyny zmian zwyrodnieniowych w stawach?

Zmiany zwyrodnieniowe mogą pojawić się w każdym ze stawów, w którym występuje tzw. chrząstka szklista. Najczęściej są diagnozowane w biodrach oraz kolanach, które są poddawane największym obciążeniom. Proces chorobowy dotyka mięśni, aparatu torebkowo-więzadłowego stawu, powierzchni stawowych oraz warstwy znajdującej się pod chrząstką kostną.

Najważniejsze czynniki zwiększające ryzyko rozwoju zapalenia kostno-stawowego to:

  • wiek – zdolność chrząstki do samodzielnej regeneracji maleje wraz z upływem czasu – wzrasta z kolei ilość cykli pracy stawu oraz sumują się kontuzje i urazy
  • nadwaga – obciążenia stawu kolanowego i biodrowego zwiększa nadmierna masa ciała
  • obciążenie genetyczne – udowodniono, że czynniki genetyczne odgrywają istotną rolę w przypadku choroby zwyrodnieniowej
  • płeć – zapalenie kostno-stawowe częściej dotyczy kobiet, które ukończyły 50. rok życia
  • czynniki zawodowe – schorzenie zwyrodnieniowe kolana może być spowodowane np. częstym klęczeniem, podnoszeniem ciężkich przedmiotów, zginaniem stawów biodrowych itp.
  • aktywność fizyczna – niektóre sporty są związane z nadmiernym przeciążeniem stawów, kontuzjami i urazami (podnoszenie ciężarów, taniec, spadochroniarstwo, zapasy)
  • zaburzenia budowy stawu – takie jak np. koślawość i szpotawość kolan, wrodzona dysplazja biodra, niestabilność stawu po urazie itp.

Komu zalecana jest wiskosuplementacja z zastosowaniem kwasu hialuronowego?

Zastrzyki z kwasu hialuronowego w kolano są coraz częściej podawane osobom młodym, które nie ukończyły jeszcze trzydziestego roku życia, a ich stawy nie funkcjonują tak, jak powinny. Tego typu preparaty sprawiają, że chrząstka zostaje odżywiona, dolegliwości bólowe ustępują, a co za tym idzie, pacjent ma możliwość szybkiego powrotu do zdrowia. Kwas hialuronowy jest także ceniony wśród osób aktywnych fizycznie oraz sportowców zarówno amatorów, jak i osób zawodowo uprawiających sport.

U osób powyżej sześćdziesiątego roku życia preparaty w formie zastrzyków pozwalają znacząco zmniejszyć ból, a także zwiększyć zakres ruchomości w stawie. Tego typu metoda leczenia w wielu przypadkach, pomimo swojej dość wysokiej ceny, stanowi bardzo często jedyny bezoperacyjny sposób na poprawę funkcjonowania w kolejce osób oczekujących na zabieg operacyjnego usunięcia chorobowego fragmentu stawu. Kwas hialuronowy jest niezwykle skuteczny w przypadku występowania problemów z rozruszaniem stawu kolanowego po nocy. Wskazaniem do wykonania zastrzyku są urazy i kontuzje stawów, a także objawy rozwijającej się choroby zwyrodnieniowej. Sprawdza się w przypadku łagodzenia dolegliwości związanych z degeneracją chrząstki stawowej.

Przeciwwskazania do stosowania preparatów z kwasem hialuronowym

W kilku sytuacjach podawanie preparatów z kwasem hialuronowym jest niemożliwe – oto lista przeciwskazań:

  • ciąża
  • choroby skóry lub zakażenia
  • aktywne zakażenia bakteryjne, bakteriemia
  • rozległa dysplazja stawu biodrowego lub wrodzone nieprawidłowości stawu biodrowego
  • pacjenci stosujący iniekcje ogólne kortykosteroidów lub iniekcje dostawowe kortykosteroidów czasie ostatnich 6 miesięcy
  • THA w drugim stawie lub artroskopia stawu biodrowego w czasie ostatnich 6 miesięcy
  • doustne lub pozajelitowe leczenie przeciwzakrzepowe
  • objawy krwiaka śródstawowego
  • obniżenie odporności

Chcesz wiedzieć, czy terapia kwasem hialuronowym jest dla Ciebie bezpieczna
i pomoże Ci się uporać z bólem i innymi dolegliwościami?

Umów się na wizytę do naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy