Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Ureterorenoskopia

Ureterorenoskopia

Ureterorenoskopia jest zabiegiem endoskopowym, który polega na wziernikowaniu moczowodu i miedniczki nerkowej za pomocą giętkiego endoskopu (flexURS, RIRS). URS wykorzystywany jest do diagnostyki schorzeń moczowodu, w których metody obrazowe nie dają odpowiedzi na temat patologii wewnątrz moczowodu. URS diagnostyczny pozwala na ocenę światła moczowodu pod kątem zwężeń lub nowotworów w jego świetle. W czasie zabiegu możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego.

Zabieg ureterorenoskopii wykonywany jest w warunkach szpitalnych w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Pobyt w szpitalu po zabiegu trwa dzień lub dwa – zabieg realizowany jest w trybie chirurgii jednego dnia.

Wskazania do zabiegu

Ureterorenoskopia wykonywana jest w przypadku:

  • schorzeń moczowodu, które mogą być leczone w sposób endoskopowy – kamica moczowodowa, zwężenia moczowdu, niektóre nowotwory moczowodu
  • leczenie schorzeń w obrębie układu kielichowo – miedniczkowego (UKM): kamica nerkowa, guz UKM
  • jako metoda diagnostyczna w podejrzeniu schorzeń moczowodu

Jak przebiega zabieg ureterorenoskopii?

Zabieg URS wykonywany jest przez cewkę moczową specjalnym narzędziem endoskopowym – ureterorenoskopem. Po wprowadzeniu ureterorenoskopu lekarz urolog identyfikuje ujście operowanego moczowodu i wprowadza ureterorenoskop do jego światła. Obejrzenie wnętrza moczowodu możliwe jest dzięki układowi optycznemu w jaki wyposażony jest ureterorenoskop.

Ureterorenoskopia jest szeroko wykorzystywana w leczeniu kamicy moczowodowej. W czasie zabiegu w kamicy moczowodu urolog odnajduje złóg i kruszy go przy pomocy lasera holmowego. Po rozkruszeniu złogu jego fragmenty mogą być usunięte z moczowodu. W czasie zabiegu urolog może zdecydować o pozostawieniu w moczowodzie cewnika moczowodowego, który umożliwia niskociśnieniowy drenaż moczu.

Zalecenia dla pacjenta po zabiegu

Po zabiegu pacjent stosuje leki w tym antybiotyk, który stosuje zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Wskazane jest wypijanie zwiększonej ilości płynów. URS jak każdy zabieg endoskopowy niesie ze sobą ryzyko powikłań. Wśród najczęściej obserwowanych powikłań URS obserwuje się: infekcja układu moczowego, dolegliwości związane z obecnością cewnika w moczowodzie po zabiegu.

Chcesz się dowiedzieć, czy ten zabieg jest dla Ciebie dobrym wyborem?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa