Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Uroflowmetria

Uroflowmetria

Uroflowmetria – badanie przepływu cewkowego moczu

Uroflowmetria jest nieinwazyjnym badaniem pozwalającym ocenić przepływ moczu przez cewkę moczową. Badanie przeprowadzane jest z wykorzystaniem urządzenia nazywanego uroflowmetrem, które analizuje przepływ moczu przez cewkę moczową w jednostce czasu.

W czasie uroflowmetrii oceniana jest szybkość oddawania moczu, objętość oddawanego moczu w czasie mikcji a także objętość moczu przepływająca przez cewkę w czasie jednej sekundy. Słaby strumień moczu w badaniu uroflowmetrycznym oznacza przeszkodę podpęcherzową lub nieprawidłową czynność skurczową mięśnia wypieracza pęcherza moczowego.

Czy badanie boli?

Uroflowmetria jest badaniem nieinwazyjnym. Pacjent oddaje mocz do specjalnego pojemnika, który podłączony jest do uroflowmetru. Urządzenie analizuje objętość oddanego moczu w jednostce czasu. Badanie trwa tyle ile czasu potrzebuje pacjent na oddanie moczu. Wykres uzyskany w czasie uroflowmetrii pozwala ocenić funkcję dolnego piętra układu moczowego.

Wskazania do wykonania uroflowmetrii

Wskazaniem do wykonania uroflowmetrii są zaburzenia oddawania moczu. Wśród dominujących objawów ze strony układu moczowego wymienia się: parcie na mocz, częste oddawanie moczu, słaby strumień moczu, oddawanie moczu w porcjach, zaleganie moczu po mikcji.

Jak przygotować się do badania uroflowmetrycznego?

Podstawowym warunkiem, który musi być spełniony jest odpowiednie wypełnienie pęcherza moczowego. Za optymalną objętość oddanego moczu uznaje się 150 – 500 ml.

Umów się do urologa