Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Usuwanie polipa ujścia cewki moczowej u kobiet

Usuwanie polipa ujścia cewki moczowej u kobiet

Polipy, to łagodne zmiany o charakterze niewielkich zgrubień błony śluzowej. Mogą występować w różnych miejscach ludzkiego ciała (nos, zatoki), ale i w pęcherzu moczowym i cewce moczowej. Do przyczyn występowania schorzenia należą między innymi: częste infekcje układu moczowego czy długotrwałe cewnikowanie. Wśród objawów wymienia się między innymi krew w moczu i ból podczas mikcji. Leczenie opiera się na cystoskopii, czyli usuwaniu polipów.

W GVM Carint „Serce i Zdrowie” przykładamy wagę do bezpieczeństwa pacjentów oraz skuteczności leczenia, dlatego leczenie zabiegowe realizuje lekarz urolog z wieloletnim doświadczeniem, który prowadzi cały proces diagnostyczno – leczniczy.

Czym są polipy i dlaczego powstają?

Polip to niewielki wyrostek, który pojawia się na błonie śluzowej. Dolegliwość zwykle ma postać łagodną. Polipy powstają w ciele człowieka w narządach, które są wyścielane od wewnątrz śluzówką, czyli między innymi w nosie, zatokach, jamie macicy, a także w drogach moczowych – pęcherzu moczowym i cewce moczowej.

Do powstawania polipów przyczyniają się czynniki, takie jak:

  • długotrwałe stany zapalne, częste infekcje dróg moczowych
  • nadmierny rozrost błony śluzowej w wyniku jej regeneracji
  • urazy cewki moczowej na przykład na skutek długotrwałego cewnikowania
  • skłonność do powstawania polipów może być również związana z obciążeniem genetycznym, to najczęściej dotyczy jelita grubego

Mimo, że polipy są zmianami łagodnymi, nie należy ich bagatelizować, gdyż w części przypadków może dojść do ich zezłośliwienia.

Objawy polipów cewki moczowej

Polipy zlokalizowane w cewce moczowej występują częściej u kobiet niż u mężczyzn. Wynika to z różnic anatomicznych – u kobiet jest krótsza cewka, a tym samym jest bardziej podatna na urazy oraz infekcje.

Do objawów wywołanych obecnością polipów w cewce moczowej należą:

  • parcie na mocz, częste i bolesne oddawanie małych ilości moczu
  • obecność krwi w moczu
  • trudności z oddawaniem moczu

Niekiedy dochodzi także do blokady w odpływie moczu – oddawanie niewielkich ilości moczu wąskim strumieniem, a czasem ma miejsce całkowite zablokowanie odpływu moczu, które wymaga pilnej interwencji urologicznej.

Leczenie zabiegowe polipów cewki moczowej

W przypadku objawów z dróg moczowych warto wybrać się do lekarza urologa, aby przeprowadzić podstawową diagnostykę – badanie ogólne moczu i USG brzucha. W badaniu ultrasonograficznym warto bowiem sprawdzić, czy polipy nie dotyczą także pęcherza moczowego. Polipy dróg moczowych mają skłonność do odrastania, stąd konieczna jest stała opieka urologiczna i poddawanie się badaniom kontrolnym.

Leczenie polipów cewki moczowej, to zabieg wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Zabieg trwa zwykle około pół godziny. Urolog dokonuje usunięcia polipowatej zmiany. Po jej usunięciu zakładane są szwy, zazwyczaj rozpuszczalne. W trakcie zabiegu pobierany jest także materiał do badania histopatologicznego.

Przy podejrzeniu obecności polipów w drogach moczowych najważniejszym badaniem jest cystoskopia, która polega na bezpośrednim wprowadzeniu specjalnego wziernika wyposażonego w strumień światła oraz układ optyczny przez cewkę moczową do pęcherza i sprawdzeniu zmian na śluzówce pokrywającej drogi moczowe.

Potrzebujesz konsultacji urologicznej, aby sprawdzić stan zdrowia?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa