Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Zabieg HoLEP w leczeniu łagodnego przerostu prostaty

Zabieg HoLEP w leczeniu łagodnego przerostu prostaty

Łagodny rozrost gruczołu krokowego zwykle dotyczy pacjentów po 50. roku życia. Łagodny rozrost prostaty charakteryzuje zwiększeniem liczby i objętości komórek gruczołowych prostaty, co prowadzi do powstania tzw. gruczolaka. Powiększona prostata powoduje ucisk na cewkę moczową, co skutkuje cienkim i słabym strumieniem moczu, częstomoczem, koniecznością oddawania moczu w nocy czy częstym parciem na mocz, mocno utrudniając panom życie.

W naszym centrum medycznym diagnozujemy i leczymy łagodny przerost prostaty małoinwazyjną metodą HoLEP. Technika przezcewkowej enukleacji gruczolaka prostaty laserem holmowym pozwala w całości usunąć przerośnięty gruczolak stercza – bez względu na wielkość prostaty, i umożliwia szybką regenerację. Zabieg HoLEP rekomendowany jest ze względu na małe ryzyko krwawienia oraz powikłań i bezpieczeństwo.

Diagnostykę i leczenie operacyjne w GVM Carint „Serce i Zdrowie” realizuje lekarz urolog z wieloletnim doświadczeniem w leczeniu tą metodą.

Dla kogo przeznaczony jest HoLEP?

HoLEP jest dedykowany tym pacjentom, którzy z powodu rozrostu prostaty, bez względu jej wielkość, mają problemy z prawidłowym oddawaniem moczu. Mają słaby strumień moczu, przerywany strumień moczu, zaleganie moczu w pęcherzu oraz nocne wstawanie do toalety. Enukleacja metodą HoLEP sprawi, że zlikwidujemy przeszkodę podpęcherzową raz na zawsze. Najważniejsze jest to, że po operacji odstawiamy wszystkie leki na prostatę, które nie są obojętne dla zdrowia, a które pacjenci często przyjmują do końca życia. Metodę stosuje u mężczyzn ze zdiagnozowanym łagodnym przerostem gruczołu krokowego, a bezwzględnymi wskazaniami do przeprowadzenia zabiegu są:

  • kamica pęcherza moczowego
  • nawrotowe infekcje układu moczowego, które występują kilkukrotnie w krótkim czasie, a leczenie antybiotykiem nie przynosi oczekiwanych rezultatów i wyniki posiewów moczu są dodatnie
  • nawrotowy krwiomocz po wykluczeniu zmian nowotworowych układu moczowego
  • zatrzymanie moczu, powodujące konieczność utrzymywania cewnika w pęcherzu

Dodatkowymi wskazaniami do przeprowadzenia leczenia metodą HoLEP są także:

  • nieskuteczne leczenie farmakologiczne
  • stale powiększający się gruczoł krokowy
  • rosnący poziom PSA

Korzyści dla pacjenta

Metoda HoLEP jest rekomendowanym sposobem leczenia łagodnego przerostu prostaty z uwagi na następujące fakty:

  • bezpieczeństwo podczas zabiegu, który jest minimalnie inwazyjną techniką leczenia operacyjnego, gdyż nie wymaga stosowania klasycznych cięć chirurgicznych w obrębie powłok ciała
  • dobry efekt urodynamiczny, który jest obserwowany od razu po zabiegu: lepszy przepływ moczu i większy komfort podczas jego oddawania oraz wysoka skuteczność w leczeniu mężczyzn z zatrzymaniem moczu
  • krótki czas hospitalizacji, zabieg odbywa się w trybie chirurgii jednego dnia, czyli pacjent opuszcza nasz oddział szpitalny następnego dnia od zabiegu
  • możliwości przeprowadzenia zabiegu bez względu na wielkość prostaty oraz możliwość usunięcia niemal całego gruczolaka
  • możliwość pozyskania całej objętości gruczolaka do badania histopatologicznego w kierunku raka prostaty
  • niskie prawdopodobieństwo nawrotu dolegliwości i konieczności powtarzania zabiegowego leczenia

Przygotowanie do zabiegu

Pacjenci, którzy posiadają objawy manifestujące się problemami w odpływie moczu powinni w pierwszej kolejności odbyć konsultację z naszym urologiem. Przed zabiegiem lekarz wykona USG, oceni wielkość prostaty, zaleganie moczu, wykona badanie przepływu moczu czyli uroflowmetrię. Podczas konsultacji zbada także prostatę i zleci badania analityczne w tym poziom PSA. W niektórych przypadkach przed podjęciem decyzji o operacji wskazana jest także biopsja prostaty. Do konsultacji anestezjologicznej wymagane są aktualne wyniki badań krwi.

Na czym polega enukleacja prostaty techniką HoLEP?

Zabieg enukleacji prostaty HoLEP ma na celu zmniejszenie objętości gruczołu krokowego. Wykonywany jest z użyciem lasera holmowego o wysokiej mocy. Zabieg należy do technik minimalnie inwazyjnych. Zabieg wykonujemy w znieczulenie „od pasa w dół” i zajmuje on około godziny.

Podczas zabiegu urolog wprowadza do ciała pacjenta endoskopowo, czyli przez cewkę moczową, resektoskop. I za pomocą włókna laserowego w całości odpreparowuje rdzeń prostaty. Za pomocą innego narzędzia dzieli rdzeń prostaty na łatwo usuwalne fragmenty i usuwa je z ciała pacjenta. Zaletą całej operacji jest fakt, że podczas jej trwania nie jest naruszana zewnętrzna część cewki moczowej w obrębie prostaty, co sprawia, że pacjent szybciej wraca do zdrowia, rekonwalescencja jest znacznie krótsza niż przy operacjach wymagających cięcia chirurgicznego powłok.

Postępowanie po zabiegu

Pacjent zostaje wypisany do domu następnego dnia po zabiegu. W dniu wypisu z naszego szpitala usuwany jest cewnik oraz pacjent oddaje mocz w obecności lekarza, aby mógł on ocenić zaleganie moczu. Przez około miesiąc od operacji pacjent powinien powstrzymać się od obciążającej aktywności fizycznej. Inne wskazania lekarskie pacjent otrzymuje bezpośrednio od lekarza.

Chcesz sprawdzić, czy zabieg HoLEP pomoże Ci rozwiązać problemy
związane z łagodnym przerostem prostaty?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Dowiedz się więcej

Diagnostyka biopsyjna

Diagnostyka biopsyjna

Więcej →
HoLEP w leczeniu prostaty

HoLEP w leczeniu prostaty

Więcej →
Umów się do urologa