Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne

Badanie urodynamiczne służy do oceny funkcji dolnych dróg moczowych. Diagnostyka ta umożliwia obiektywne i graficzne zobrazowanie dolegliwości ze strony dolnych dróg moczowych. Pęcherz moczowy i cewka moczowa tworzą dolne drogi moczowe, których funkcja polega na gromadzeniu moczu i skutecznym opróżnianiu pęcherza moczowego.

Badanie urodynamiczne, czyli tzw. urodynamika, jest szczególnie pomocna w diagnostyce nietrzymania moczu i przeszkód podpęcherzowych. Badanie jest wykonywane w przypadku zaburzeń faz gromadzenia moczu i faza jego wydalania.

W jakim celu wykonujemy badania urodynamiczne?

Urodynamika wykonywana jest w celu ustalenia przyczyny dysfunkcji dolnych dróg moczowych, oceny i poprawy wyników leczenia. Badanie to u kobiet z nietrzymaniem moczu ma na celu pomóc w diagnostyce pomiędzy wysiłkowym nietrzymaniem moczu i nietrzymaniem moczu z parcia. Urodynamika pozwala zatem na ustalenie przyczyn nietrzymania moczu i jest niezbędna przed leczeniem operacyjnym tego schorzenia. Interpretacja wyniku urodynamiki jest wykonywana w oparciu o dokładny wywiad zebrany przez lekarza urologa od pacjenta.

Wskazania do wykonania, to między innymi:

  • badanie kobiet z wysiłkowym nietrzymaniem moczu lub nietrzymaniem moczu z parcia
  • badanie pacjentów z chorobami układu nerwowego, zaburzającymi funkcję pęcherza i cewki moczowej, są to osoby po urazach rdzenia kręgowego, chorobą Parkinsona, stwardnieniem rozsianym, czy przepukliną oponowo-rdzeniową
  • badanie pacjentów z częstomoczem i parciami naglącymi w diagnostyce podejrzenia nadaktywności wypieracza
  • badanie pacjentów z zaleganiem moczu po mikcji
  • badanie mężczyzn w młodym wieku podczas kwalifikowania ich do operacyjnego leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego

Przygotowanie do badania

Pacjent zakwalifikowany do badania urodynamicznego powinien dostarczyć lekarzowi wykonującemu urodynamikę komplet badań związanych z aktualnym stanem zdrowia. Badanie to realizujemy w naszym centrum medycznym, a o konieczności jego wykonania informujemy pacjentów podczas wizyty kwalifikującej do badania. Przyjmowanie leków wpływających na funkcjonowanie dolnych dróg moczowych powinno się odbywać zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. W dniu badania pacjent zgłasza się z normalnie wypełnionym pęcherzem do pracowni wykonującej badanie urodynamiczne.

Pacjenci z zaparciami powinni w odpowiedni sposób przygotować się do badania urodynamicznego. W większości przypadków wystarcza stosowanie diety płynnej i zwiększonej podaży płynów na dzień przed zaplanowanym badaniem. Wieczorem w dniu poprzedzającym badanie lekarz może zalecić użycie czopka glicerynowego lub lewatywy.

Na badanie urodynamiczne należy zgłosić się z dobrze wypełnionym pęcherzem ponieważ pierwszym etapem badanie jest pomiar i ocena tempa przepływu moczu przez cewkę w czasie swobodnej mikcji.

Na czym polega badanie urodynamiczne?

Badanie urodynamiczne wykonywane jest przy pomocy specjalnego zestawu urodynamicznego podłączonego do komputera. Trwa około 60 minut, podczas których pomiary zarejestrowane w czasie wyniki badania są analizowane przez lekarza.

Badanie urodynamiczne składa się z kilku etapów:

  • uroflowmetrii, czyli pomiaru przepływu cewkowego
  • ocenie zalegania moczu po mikcji
  • cystometrii
  • cystometrii mikcyjnej

Potrzebujesz konsultacji urologicznej, aby sprawdzić stan zdrowia?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa