Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Diagnostyka biopsyjna

Diagnostyka biopsyjna

Biopsja jest specjalistyczną metodą diagnozy, służąco do pobrania materiału z podejrzanych zmian. Oceny pobranych komórek dokonuje lekarz specjalista patomorfolog, korzystając z mikroskopu świetlnego. Wykonanie biopsji zleca lekarz, który w badaniu zauważył niepokojącą zmianę o niejasnym charakterze.

Biopsja fuzyjna

Biopsja fuzyjna prostaty

Służy do wykrywania raka prostaty, a wykonuje się ją w celu potwierdzenia podejrzenia nowotworu gruczołu krokowego. Polega ona m.in. na pobraniu wycinka tkanki z miejsc, które w  rezonansie magnetycznym (MRI) zostały ocenione jako podejrzane, a następnie na poddaniu go analizie histopatologicznej. Wynik badania uzyskujemy w technologii 3D – na drodze fuzji obrazów wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego (mpMRI) oraz ultrasonograficznego w czasie rzeczywistym. Uzyskany obraz eliminuje ewentualne deformacje wynikające z ruchu tkanek miękkich podczas rezonansu oraz zabiegu biopsji wykonywanych jednocześnie.

Biopsja fuzyjna jest badaniem, które z największym prawdopodobieństwem pozwala na potwierdzenie nowotworu prostaty, a jego wykonanie  ogranicza do minimum konieczność wykonywania ponownych biopsji.

Biopsja fuzyjna - korzyści dla pacjenta:

  • Wysoka skuteczność wykrywania nowotworów
  • Komfort pacjenta podczas wykonywania zabiegu – biopsja fuzyjna może się odbywać w znieczuleniu ogólnym
  • Precyzja badania – pozwala na znacznie większą dokładność trafienia w małe ognisko nowotworowe wynoszące nawet 2-3mm
  • Krótki pobyt pacjenta w szpitalu – ok. 2,5 godz.
  • Wykonanie biopsji fuzyjnej ogranicza konieczność wykonania kolejnych biopsji

Przygotowanie do badania:

Wskazane jest wypróżnienie w dniu badania

Pacjent przyjmuje lek o działaniu przeciwbakteryjnym (antybiotyk)

W dniu badania pacjent powinien posiadać aktualne wyniki badań, które zleci przed badaniem lekarz

Należy poinformować lekarza o wszystkich lekach, które się przyjmuje (w szczególności o tych obniżających krzepliwość krwi), chorobach współtowarzyszących oraz o wszczepionym rozruszniku serca czy zastawkach jak również o uczuleniach na leki