Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Blokady ortopedyczne

Blokady ortopedyczne

Blokady stanowią jedną z metod leczenia dolegliwości bólowych poprzez podanie leku w określoną okolicę, lub do stawu. Leki działają przeciwzapalne, co łagodzi toczący się w bolesnym miejscu stan zapalny, zmniejszając dodatkowo dolegliwości bólowe.

W centrum medycznym GVM Carint „Serce i Zdrowie” w trosce o zdrowie pacjentów oraz wysoką jakość opieki medycznej procesem kwalifikacji do zabiegu oraz jego przeprowadzeniem zajmuje się lekarz specjalista ortopedii posiadający doświadczenie w podawaniu blokad ortopedycznych.

Czym jest i jakie zastosowanie w ortopedii ma blokada

Blokada jest jedną z metod leczenia dolegliwości bólowych. Oddziałując na tkanki miękkie lub elementy stawu pośrednio oddziałuje na układu nerwowy. Blokada zmniejsza stan zapalny na danym obszarze, co bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie odczuwanego przez pacjenta bólu.

W ortopedii stosowane są trzy rodzaje blokad nerwowych: blokada diagnostyczna, mająca na celu określenie i potwierdzenie źródła bólu, blokada prognostyczna, która umożliwia określenie, czy przerwanie przewodnictwa w danym nerwie okaże się skuteczne w leczeniu odczuwanego przez pacjenta bólu oraz blokada terapeutyczna, której celem jest zmniejszenie bólu oraz stanu zapalnego. Taka blokada może być stosowana u pacjentów, u których farmakologiczne i zachowawcze leczenie danego schorzenia nie przynoszą ograniczenia dolegliwości bólowych.

Na czym polega zabieg?

Zabieg podania blokady do stawu lub innego miejsca, objętego procesem zapalnym, jest niebolesny, odbywa się w warunkach ambulatoryjnych. Trwa zazwyczaj kilka minut i polega na wstrzyknięciu przez lekarza leku w bolesne miejsce po uprzednim odkażeniu skóry wokół miejsca wkłucia. Działanie blokady najczęściej rozpoczyna się w ciągu kilku dni po podaniu preparatu, a przewodnictwo nerwowe na danym obszarze najczęściej zablokowane jest na okres od miesiąca do kilku miesięcy, zależnie od pacjenta i rodzaju dolegliwości bólowych. Większość pacjentów dobrze reaguje na blokadę, jednak u części z nich dla całkowitego zniesienia bólu konieczne może się okazać powtórzenie zabiegu.

Blokada nerwowa lub stawowa usuwa ból oraz zmniejsza stan zapalny, jednak w przypadku bardziej zaawansowanych schorzeń, objawiających się bólem – np. chorób degeneracyjnych stawów – jej zastosowanie może się okazać niewystarczające. Wynika to z faktu, że blokada oddziałuje jedynie na objaw choroby, a nie na jego przyczynę: zablokowanie bólu nie usunie istoty problemu, a gdy lek przestanie działać, ból może powrócić. W takich przypadkach, jeśli nie ma przeciwwskazań, blokada może być zastosowana jako środek wspomagający, a decyzja o podaniu zastrzyku zawsze należy do lekarza.

Wskazania do zastosowania blokady

Blokadę ortopedyczną można stosować do wszystkich stawów, w których występują zmiany chorobowe. To metoda uśmierzenia bólu przy różnego rodzaju zapaleniach, zwyrodnieniach oraz w następstwie urazów. Sprawdza się zarówno w bólach kończyn górnych i dolnych.

W przypadku kończyn górnych lek znajdzie zastosowanie w takich schorzeniach jak:

  • zespół cieśni nadgarstka
  • palec trzaskający
  • zespół de Quervaina
  • łokieć tenisisty (w przypadku braku efektu przy zastosowaniu osocza bogato płytkowego)
  • blokada kolana zalecana jest np. pacjentom cierpiącym na przewlekłe bóle w wyniku choroby zwyrodnieniowej

Blokady z powodzeniem stosuje się także w leczeniu bólów barku oraz zwyrodnień stawu biodrowego i rwy kulszowej, zwłaszcza gdy zawodzą inne metody leczenia. To także częsty sposób na walkę z intensywnym bólem kręgosłupa np. przypadku stenozy, kręgozmyku i dyskopatii. W takich przypadkach blokada w kręgosłup może być wykonywana na odcinku szyjnym, piersiowym lub lędźwiowym.

Przeciwwskazania do stosowania blokad

W kilku sytuacjach podawanie blokady jest niemożliwe – oto lista przeciwskazań:

  • ciąża i okres karmienia piersią
  • uogólnione zakażenie grzybicze,
  • okres wykonywania szczepienia

Chcesz wiedzieć, czy terapia blokada ortopedyczna jest dla Ciebie dobrym wyborem?
Skonsultuj swoje dolegliwości i pozbądź się bólu!

Umów się na wizytę do naszego ortopedy –

Rejestracja: 662 002 091

Dowiedz się więcej

Osocze bogatopłytkowe

Osocze bogatopłytkowe

Więcej →
Artroskopia barku

Artroskopia barku

Więcej →
Umów się do ortopedy