Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Poradnik Pacjenta

Holter EKG

Badanie ekg metodą holtera polega na całodobowym monitorowaniu czynności serca podczas wykonywania codziennych czynności. Praca  serca jest zapisywana w pamięci urządzenia, aby później mogła zostać oceniona przez lekarza kardiologa.

Jak działa Holter EKG?

Ciągła rejestracja elektrycznej czynności serca  pozwala na wykrycie arytmii, które nie ujawniają się przy klasycznym przygodnym badaniu EKG. Zasada działania urządzenia jest taka sama jak przy spoczynkowym EKG wykonywanym w gabinecie lekarskim.

Badanie jest zlecane przez lekarza kardiologa – najczęściej przy podejrzeniu arytmii (np. kołatania serca, nierównego bicia serca).

Najczęstsze wskazania do badania Holterowskiego to:

  • Zaburzenia rytmu serca (kołatania, zbyt wolna akcja serca – bradykardia, uczucie nierównego bicia serca)
  • Omdlenia, zasłabnięcia
  • Ocena funkcji wszczepionego wcześniej rozrusznika serca
  • Choroba niedokrwienna serca

Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania: na klatce piersiowej umieszczane są samoprzylepne elektrody, połączone przewodami z niewielkim urządzeniem zapisującym rytm serca (najczęściej przyczepianym do paska). Pomiar trwa najczęściej 24 godziny: w tym czasie nie powinno się ograniczać normalnej aktywności ani unikać wysiłku.

Podczas badania:

Pacjent powinien prowadzić dzienniczek aktywności: zapisywać wykonywane czynności (w szczególności wysiłek fizyczny oraz godziny snu). Jeżeli w trakcie badania pojawią się kołatania serca, bóle w klatce piersiowej lub inne niepokojące objawy- powinien odnotować czas, kiedy wystąpiły te dolegliwości. Pozwoli to na dokładniejszą interpretację zapisu EKG.

Należy pamiętać, ze urządzenie nie jest wodoszczelne i nie może zostać zamoczone!

Po zakończeniu rejestracji, urządzenie jest odpinane w pracowni holterowskiej, a zapis poddany jest komputerowej interpretacji.