Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Leczenie uszkodzeń stożka rotatorów

Leczenie uszkodzeń stożka rotatorów

Stożek rotatorów, to układ czterech mięśni w obrębie barku, które odpowiadają za ruchy w stawie ramiennym oraz jego stabilizację. Układ, zbudowany z czterech mięśni: nadgrzebieniowy, podgrzebieniowy, obły mniejszy i podłopatkowy, ułożony jest w ciele człowieka od łopatki do kości ramiennej.

Na czym polega uszkodzenie stożka rotatorów?

Uszkodzeniu zazwyczaj ulegają przyczepy mięśni do kości – ścięgien. Często jest to związane z procesem starzenia się i zużywania elementów stożka rotatorów. Wówczas na skutek nawet niewielkiego urazu może dojść do zerwania ścięgien. U młodszych osób uszkodzenie stożka rotatorów najczęściej związane jest z upadkiem lub zwichnięciem stawu ramiennego. A u osób aktywnie uprawiających sporty takie jak np. tenis, uszkodzenia są wynikiem wielokrotnego powtarzania określonych ruchów z użyciem siły.

Typowym objawem jest ból w obrębie barku, nasilający się przy wykonywaniu czynności z uniesionymi nad głową rękoma. Pacjenci skarżą się również na ból w nocy, szczególnie wówczas gdy leżą na barku, w którym zachodzi proces chorobowy.

Leczenie operacyjne uszkodzenia stożka rotatorów

Operacja trwa około 2 godzin i przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Do stawu przez małe nacięcia w skórze wprowadzane są kamera oraz mikronarzędzia. W przypadku małych uszkodzeń, ortopeda – operator może podjąć decyzję o jednoetapowym zszyciu ścięgna. Przy większych uszkodzeniach zdarza się, że jest konieczne całkowite odcięcie ścięgna od kości ramiennej, oczyszczenie chorobowo zmienionych struktur i ponowne przyszycie ścięgna do kości. W naszym centrum stosujemy także technikę łączącą artroskopię z „otwarciem” tkanek, to tzw. technika mini-open. Część operacji wykonywana jest techniką artroskopową, a część ,,na otwarto”, ale stosując mniejsze cięcie niż w przypadku metody klasycznej. W zależności od rozległości schorzenia oraz innych czynników, takich jak wiek pacjenta i poziom jego sprawności oraz oczekiwania pozabiegowe, lekarz ortopeda omawia z pacjentem przebieg zabiegu i decyduje o wyborze metody leczenia.

Rehabilitacja i powrót do sprawności po operacji uszkodzenia stożka rotatorów

Po operacji kończyna górna pozostaje w unieruchomieniu poprzez zastosowanie ortezy przez wskazany przez lekarza czas. Zwykle okres ten waha się od 4 do 6 tygodni. Jednak pomimo ortezy wskazana jest rehabilitacja. Ważne są ruchy bierne w stawie ramiennym, czyli ruchy wykonywane dzięki pracy innej osoby – fizjoterapeuty. Po zdjęciu ortezy kluczowe jest natomiast zwiększenie siły mięśniowej i wytrzymałości całego aparatu stawu ramiennego. Pełny powrót do siły trwa do kilku miesięcy, i co godne podkreślenia, bezpośrednio związany jest z przestrzeganiem zaleceń lekarskich oraz fizjoterapeuty.

Masz dolegliwości bólowe kończyny górnej i nie jesteś pewien co Ci dolega?
Umów się na wizytę u naszego ortopedy!

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do ortopedy