Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Usuwanie mięska cewkowego u kobiet

Usuwanie mięska cewkowego u kobiet

Mięsko cewkowe to zmiana chorobowa, która pojawia się w ujściu zewnętrznym damskiej cewki moczowej. Do najczęstszych objawów należą m.in.: pojawienie się krwi w okolicy zmiany, dyskomfort podczas oddawania moczu, czy bolesności podczas współżycia płciowego. Wystąpienia zmiany kwalifikuje pacjenta do leczenia zabiegowego, które przeprowadzamy w naszym centrum medycznym.

W GVM Carint „Serce i Zdrowie” przykładamy wagę do bezpieczeństwa pacjentów oraz skuteczności leczenia, dlatego leczenie zabiegowe realizuje lekarz urolog z wieloletnim doświadczeniem, który prowadzi cały proces diagnostyczno – leczniczy.

Czym jest mięsko cewkowe?

Mięsko cewkowe jest nowotworem łagodnym żeńskiej cewki moczowej. Ma postać uwypuklenia, które pojawia się na błonie śluzowej cewki moczowej w jej ujściu zewnętrznym. Polipowata zmiana ma barwę żywoczerwoną, ze względu na bogate unaczynienie. Wielkość zmiany może być różna od pół centymetra to nawet kilku.

Do leczenia zabiegowego kwalifikują się zmiany objawowe oraz, gdy zachodzi podejrzenie zmiany nowotworowej.

Objawy schorzenia wymagające konsultacji urologicznej

Objawy, które najczęściej są wskazywane przez pacjentki to dyskomfort, uczucie bólu przy nacisku, zaburzenia w oddawaniu moczu oraz ból podczas stosunku. Zdarza się, że zmiana okolicy cewki powoduje krwawienie, które jeśli występuje poza okresem krwawienia miesiączkowego, to zwykle wzbudza obawy u kobiet.

Zmiana nowotworowa w postaci mięska okolicy cewki moczowej występuje najczęściej po okresie menopauzy i ma związek ze zmianami hormonalnymi – niedobór estrogenu. Jako przyczynę powstawania mięska cewkowego podaje się uwypuklenie śluzówki cewki moczowej z następowym przewlekłym stanem zapalnym.

Leczenie zabiegowe mięska cewkowego u kobiet

Leczenie mięska cewkowego, to zabieg wykonywany najczęściej w znieczuleniu miejscowym lub krótkotrwałym dożylnym. Zabieg trwa zwykle około pół godziny. Urolog dokonuje usunięcia, czyli resekcji, zmiany. Po jej usunięciu zakładane są szwy, zazwyczaj rozpuszczalne, które po kilku lub kilkunastu dniach odpadają samoistnie. W trakcie zabiegu pobierany jest także materiał do badania histopatologicznego.

Zdarza się, choć rzadko, że po zabiegu pozostawiony jest cewnik w pęcherzu moczowym na krótki czas zaraz po zabiegu. Prosimy też, aby pamiętać, że bezpośrednio po zabiegu mogą pojawić się: uczucie dyskomfortu, pociągania czy szczypania podczas mikcji. Objawy ustępują samoistnie podczas pierwszych dni po operacji.

Zabieg nie jest skomplikowaną procedurą medyczną – po paru godzinach od jego zakończenia pacjentka wychodzi do domu. Po zabiegu zalecane jest natomiast stosowanie środków higienicznych i farmaceutycznych, które zostaną zalecone przez naszego specjalistę urologa.

Dalszy tryb konsultacji określa lekarz prowadzący leczenie.

Potrzebujesz konsultacji urologicznej, aby sprawdzić stan zdrowia?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa