Ostrowiec Świętokrzyski +48 662 002 091

Usuwanie stulejki u mężczyzn

Usuwanie stulejki u mężczyzn

Stulejka to stan, w którym występuje zwężenia otworu napletka i brak możliwości swobodnego zsunięcia skóry napletka. Występuje fizjologicznie u dzieci do drugiego roku życia i najczęściej ustępuje samoistnie. Jednak zdarza się, że nie ustępuje w wieku dzieciństwa i w dorosłym życiu mężczyzny może dawać objawy takie jak: zaczerwienienie, swędzenie, a nawet ból. W skrajnych przypadkach zaburza swobodne oddawanie moczu i nasienia oraz jest przyczyną powstawania załupka.

W przypadku niewielkiej stulejki można stosować zabiegi higieniczne, w innym wypadku należy przeprowadzić zabieg.

W GVM Carint „Serce i Zdrowie” przykładamy wagę do bezpieczeństwa pacjentów oraz skuteczności leczenia, dlatego leczenie zabiegowe realizuje lekarz urolog z wieloletnim doświadczeniem, który prowadzi cały proces diagnostyczno – leczniczy.

Co to jest stulejka?

Stulejka to zwężenie lub zarośnięcie otworu napletka uniemożliwiające ściągnięcie skóry napletka z żołędzi prącia. U dzieci do drugiego roku życia za stulejkę uznaje się stan, w którym nie da się uwidocznić zewnętrznego ujścia cewki moczowej.

Rozróżnia się stulejkę niepełną, w przypadku której napletek może jeszcze zostać ściągnięty, oraz pełną, przy której odprowadzenie napletka jest niemożliwe. U noworodków i we wczesnym dzieciństwie stulejka jest stanem fizjologicznym i ustępujące samoistnie wraz z rozwojem dziecka – do drugiego roku życia może przebiegać ten proces. W tym czasie leczenie zabiegowe, czyli obrzezanie, nie jest zalecane.

Stulejka rzadko występuje u osób ze zdrową skórą napletka, bez chorób towarzyszących. Przewlekłe stany zapalne prowadzą do bliznowacenia napletka, który staje się mniej elastyczny, podatny na pęknięcia.

Objawy i przyczyny stulejki

Pacjenci najczęściej mówią o takich dolegliwościach, jak uczucie pieczenia, bólu podczas stosunku oraz obserwują zaczerwienie.

Przyczynami stulejki są najczęściej:

  • infekcje i choroby towarzyszące np. cukrzyca
  • zaniedbania higieniczne, gdyż po oddaniu moczu może dojść do gromadzenia się i zalegania pod napletkiem moczu

W skrajnych przypadkach może dojść do zatrzymania moczu, a stulejka może doprowadzić nawet do zalegania nasienia po wytrysku między żołędzia a napletkiem.

W przypadku niepełnej stulejki istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia załupka. Dochodzi do tego, gdy odprowadzona poza żołądź skóra napletka ulega obrzękowi i nie da się jej odprowadzić. Występuje silny ból, pieczenie, swędzenie. W przypadku przedłużającego się załupka może dojść do niedokrwienia żołędzi, powstania odczynu zapalnego i rozwoju zakażenia.

W przypadku braku możliwości odprowadzenia napletka wykonuje się obrzezanie. Zmiany o charakterze nowotworowym skóry prącia także mogą kwalifikować do wykonania zabiegu obrzezania.

Leczenie zabiegowe stulejki

Leczenie stulejki najczęściej jest operacyjne. Zabieg usunięcia stulejki powinien być wykonywany po zakończeniu drugiego roku życia. W przypadku niewielkiej stulejki (zwłaszcza u młodych chłopców) można zastosować zabiegi higieniczne.

Obrzezanie jest zabiegiem resekcji skóry napletka. Napletek na wysokości żołędzi może zostać zredukowany całkowicie lub częściowo.

Po przeprowadzonym zabiegu usunięcia stulejki należy przyjmować zlecone przez urologa leki, utrzymywać higienę operowanego miejsca według zaleceń oraz zachować wstrzemięźliwość seksualną do czasu całkowitego zagojenia się rany.

Potrzebujesz konsultacji urologicznej, aby sprawdzić stan zdrowia?

Umów się na wizytę do naszego urologa –

Rejestracja: 662 002 091

Umów się do urologa